Česká národní banka před necelým týdnem už podruhé v letošním roce zvedla základní úrokové sazby a banky na to ve velkém rychle zareagovaly. V pondělí zvýšila úroky Česká spořitelna, od středy k tomu přistupuje Komerční banka a příští pondělí se k nim přidá i lídr tohoto trhu Hypoteční banka. 

"Sazba na hypotékách s tříletou a pětiletou fixací do 80 procent hodnoty zastavené nemovitosti bude začínat na úroku od 2,49 procenta," řekla ve středu HN Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky. Na stejnou úroveň zvedá úroky od středy i Komerční banka. V České spořitelně je nová sazba od 2,29 procenta. Už předtím podobným způsobem zvedli sazby v některých menších bankách, jako je UniCredit, Raiffeisenbank a Sberbank.

Ve významných bankách se tak minimální sazba na nejoblíbenější, pětileté fixaci dostává těsně pod 2,5 procenta. Jde o sazbu, na kterou dosáhnou nejbonitnější klienti, běžně klienti dostávají vyšší.

V Česku tak končí doba, kdy bylo možné běžně získat sazbu pod 2 procenta. "Ještě na jaře letošního roku bylo možné při troše šikovnosti vyjednat hypoteční úvěr kolem 1,5 procenta. Dnes je obtížné získat hypotéku pod 2 procenta Pokud se vyplní predikce některých hypotečních makléřů, tak by se za rok mohly sazby pohybovat v rozmezí 2,5 až tři procenta ročně," říká Michal Pich, jednatel společnosti EuroNet Media, který provozuje tři realitní portály. 

Banky nicméně nezvedají sazby skokově, protože se bojí, že by mohly přijít o tržní podíl. Zvýšení oproti dosavadním nabízeným sazbám je v případě Komerční banky o 0,2 procentního bodu, Česká spořitelna a Hypoteční banka zvedly úrok o 0,1 procentního bodu. Celé zvýšení základní sazby ČNB v srpnu a v tomto měsíci do nich banky zatím nepromítly.

Sazba ČNB je nyní 0,5 procenta. Banky se totiž poučily se zkušeností z loňského podzimu, kdy Komerční banka naráz zvedla úroky o několik desetin výš než největší konkurenti a snížil se jí podíl nových hypoték. Nicméně podle informací HN někteří bankéři poukazují na situaci z roku 2012, kdy základní sazba ČNB byla stejně jako nyní 0,5 procenta a úroky na hypotékách byly na třech procentech. Tehdy si ale banky v hypotékách nekonkurovaly tak silně jako v současnosti a mohly si dovolit vyšší ziskové marže.

Podle analytiků však zdražování hypoték bude pokračovat, protože banky si tím budou chtít kompenzovat ztráty, které utrpěly zejména v posledním roce.

"Za posledních 12 měsíců peníze na vstupu bankám zdražily téměř čtyřnásobně. Banky to ale promítly na úkor své ziskové marže, protože konkurence v hypotékách ještě víc přitvrdila a nedovolily si ho přenést na klienty. Teď klienti vnímají zvýšení sazeb ČNB, a pro banky je tak snazší ospravedlnit před nimi, že hypotéky zdražují," vysvětluje Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance. Dalšímu zdražování hypoték v bankách nahrává i to, že ČNB dává najevo, že je připravena ve zvyšování sazeb pokračovat, a mnozí klienti si tak budou chtít vyřízení hypotéky urychlit, než ještě víc zdraží.