Sáček těstovin, masová konzerva nebo balík dětských plen jsou pro většinu Čechů běžné položky na týdenním nákupním seznamu. Pro řadu lidí to ale taková samozřejmost není. V tuzemsku žije podle odhadů více než milion lidí pod hranicí chudoby. A právě těmto lidem se snaží pomoct Národní potravinová sbírka, která se uskuteční už tuto sobotu v 750 prodejnách po celém Česku. V rámci ní můžou lidé nakoupit potraviny a drogistické zboží a darovat je matkám samoživitelkám, lidem v azylových domech, seniorům a dalším potřebným.

Do letošního, pátého ročníku sbírky se zapojily společnosti Tesco, Globus, Penny Market, Kaufland, Albert, Lidl, Billa, Makro, dm drogerie a Rossmann. V jejich prodejnách budou v sobotu 11. listopadu od 8 do 20 hodin dobrovolníci, kteří u pokladem převezmou darované potraviny, roztřídí je a následně převezou do potravinových skladů České federace potravinových bank. Odtud poputují k jednotlivým charitativním organizacím a přes ně k potřebným. Loni se tímto způsobem k lidem v nouzi dostalo 312 tun zboží.

Přehled zapojených prodejen najdou dárci na stránkách www.potravinypomahaji.cz, kde zároveň můžou čerpat inspiraci, jaké zboží je vhodné darovat. Jde například o konzervy všeho druhu, instantní polévky, mouku, cukr, luštěniny, těstoviny, rýži, krupičku, cereálie, dětské výživy, cukrovinky pro děti, trvanlivé uzeniny, prací prášky, sprchová mýdla či dětské pleny.

Na webu projektu najdou i kalkulačku, kde si můžou například spočítat, jaké množství potravin potřebuje senior na jeden týden nebo kolik drogistických potřeb využije čtyřčlenná rodina se dvěma dětmi na měsíc. Organizátoři akce z platformy Byznys pro společnost zároveň doporučují přispěvatelům, aby při výběru potravin přemýšleli i nad jejich výživovou hodnotou a kvalitou.

"Setkáváme se s celou řadou smutných životních příběhů – s lidmi, pro něž darované kvalitní potraviny či drogistické zboží znamenají výraznou pomoc. Ať již jde o seniory, kteří jsou vinou jednotvárné a výživově nekvalitní stravy v řadě případů podvyživení, nebo matky samoživitelky, kterým po zaplacení nájmu a energií v měsíčním rozpočtu na potraviny zbývá minimum," říká Zuzana Krmelová, koordinátorka Národní potravinové sbírky z platformy Byznys pro společnost.

Záštitu nad letošním ročníkem převzal ministr zemědělství Marian Jurečka. "Jsem rád, že se díky Národní potravinové sbírce dostane pomoc k potřebným. Za důležité však považuji i to, abychom omezili plýtvání potravinami. Ministerstvo zemědělství proto podporuje činnost potravinových bank, letos jsme na jejich provoz přispěli 30 miliony korun," uvádí Jurečka.

Podle výzkumu agentury Ipsos se letos do Národní potravinové sbírky chce zapojit 42 procent dotázaných. Téměř polovina z nich se chystá nakoupit potraviny v hodnotě 100 až 250 korun, čtvrtina plánuje darovat zboží za 250 až 500 korun a 12 procent hodlá do sbírky investovat 500 až 1000 korun.