Pražský Avast, který patří k největším výrobcům antivirů na světě, se chystá k překvapivému kroku. Podle informací zpravodajské agentury Reuters, která se odvolává na čtyři nezávislé zdroje, firma plánuje brzký vstup na londýnskou burzu.

Podle loňského vyjádření šéfa Avastu Vincenta Stecklera měla společnost cenu přesahující dvě miliardy dolarů, veřejný úpis akcií (IPO) by ji přitom nyní mohl ohodnotit zhruba až na čtyři miliardy dolarů, tedy 88 miliard korun. "Pokud by vše klaplo, šlo by o největší IPO technologické firmy v britské historii," píše Reuters.

Antivirová společnost vstup na burzu dlouhodobě zvažuje. Zatím ale několikrát popřela, že by se do něj v dohlednu pustila. "Nyní je to tak, že žádný proces vedoucí k IPO nerozjíždíme. Možná k němu dojde někdy v budoucnu, teď to ovšem není na pořadu dne," říkal šéf Avastu ještě letos v květnu. Jeho nynější reakce ale brzký vstup firmy na burzu nevylučuje. "Takovéto příběhy nemohu komentovat," napsal HN Steckler.

4 mld. USD

je podle Reuters suma, kterou mohou investoři na londýnské burze Avast ohodnotit. Zatím ale není jasné, kolik akcií firma na burze upíše.

714 mil. USD

jsou loňské rekordní tržby Avastu. Provozní zisk firmy dosáhl po jejím spojení s konkurenčním AVG 353 milionů dolarů.

Podle Reuters jsou už přitom přípravy na spadnutí. Hlavní akcionář Avastu, lucemburský fond CVC Capital, měl v říjnu najmout banku Rothschild, aby Avast k prvnímu veřejnému úpisu akcií připravila. K samotnému vstupu na burzu by pak mohlo dojít už v první polovině příštího roku.

"Pokud chce Avast své IPO realizovat už někdy na jaře, pravděpodobně se již v přípravách nachází poměrně daleko. Londýnská burza vyžaduje, aby ji zájemci o primární úpis oslovili alespoň rok dopředu," říká analytik firmy Patria Finance Ján Hladký. Podle něj může Avast v Londýně ušetřit na burzovních poplatcích i nákladech spojených s úpisem, které by třeba v New Yorku byly vyšší. "Britská burzovní regulace je navíc bližší českým účetním standardům," dodává Hladký.

Kdy jindy, když ne teď

Chystaný vstup na burzu může právě nyní dávat Avastu smysl. Loni v létě společnost za 1,3 miliardy dolarů koupila svého brněnského konkurenta AVG, jehož stáhla z newyorské burzy, aby nad ním získala větší kontrolu. Necelý rok po spojení Avast hlásí, že už s AVG sladil svůj byznys, což ostatně potvrdily i loňské finanční výsledky.

Podle nich spojený podnik dosáhl na rekordní tržby ve výši 714 milionů dolarů. Vydělal 353 milionů hrubého zisku, meziročně to bylo o 36 procent více než u obou dříve samostatných firem dohromady. Česká antivirová společnost je tak dostatečně silná a stabilní na to, aby se nyní do primárního úpisu akcií pustila.

O vstup na burzu se již firma pokoušela před pěti lety, kdy chtěla své cenné papíry nabízet na newyorském Nasdaqu. Tehdy ale zakladatelé a spolumajitelé Avastu − Pavel Baudiš a Eduard Kučera − spolu s managementem a dalšími akcionáři takový plán zamítli. Báli se, že by investoři podnik dostatečně neocenili.

Nyní jim ovšem hrají do karet nejen dobré byznysové výsledky, ale také strach z vyděračských softwarů, jako byly WannaCry či Petya, který zájem investorů o bezpečnostní IT společnosti zvyšuje. Avast se chlubí tím, že dokáže 400 milionů svých uživatelů před podobnými hrozbami ochránit. S loňskou koupí AVG firma navíc posílila na trhu zabezpečení mobilů, který podle analytiků představuje budoucnost oboru.

Peníze z burzy na další expanzi

Penězi od investorů z burzy může antivirová firma podpořit svou další expanzi.

Avast je historicky silný především v Jižní Americe, firma AVG zase dominovala v USA. Antivirové společnosti se ale dosud nedaří vstoupit na velký čínský trh, který ovládají tamní výrobci. Zda se firmě díky miliardám z burzy takový krok podaří, zatím nelze předvídat. Čerst­vými penězi se ale může zabezpečit na svých tradičních trzích, kam čínské firmy jako Qihoo nebo Cheetah Mobile postupně vstupují.