Jaké výhody bude mít větší rozšíření umělé inteligence do života lidí a firem? Podle letošní studie McKinsey Global Institute se výhody budou týkat celého "životního cyklu" výrobku. Na začátku půjde o efektivnější vývoj, výrobu a servis.  Obchodníci budou moci své nabídky přesněji mířit a upravit marketing na míru. Zákazníci pak u výrobků získají další funkce, které dosud nebyly na trhu dostupné.

Průměrný růst světového trhu s umělou inteligencí se má podle nedávné studie analytické společnosti IDC do roku 2021 pohybovat kolem 50 procent ročně. Stále ale chybí větší informovanost mezi majiteli firem, co pro ně mohou roboti udělat, kde je možné a výhodné procesy digitalizovat a jak roboty co nejlépe včlenit do současné výroby.

Informace o možnostech digitalizace výroby potřebují také české firmy. Česko chce totiž do konce roku spustit nové dotace pro investice do Průmyslu 4.0, jehož základem je digitalizace výroby a který umožňuje větší zapojení umělé inteligence. Objem dotací má být zatím ve výši 600 milionů korun.

Nejen o těchto tématech se mluvilo na konferenci Já, robot, kterou ve středu od 9:00 pořádal v Holešovické tržnici v Praze mediální dům Economia. O tom, zda je umělá inteligence příležitost, nebo hrozba, mluvili například Jiří Vokřínek, zástupce vedoucího katedry počítačů Fakulty elektrotechniky ČVUT v Praze, nebo skotský vizionář a spisovatel Jonathan Ledgard, který loni svým nápadem letišť pro drony oslovil legendárního britského architekta Normana Fostera.

Na akci, která je volným pokračováním loňské úspěšné konference Průmysl 4.0, se účastníci také dozvěděli, jak vybrat procesy vhodné k automatizaci, jaké typy robotů se hodí pro různé provozy a jaká úskalí robotizace přináší. Konkrétní příklady řešení prezentovali například Jan Kamenický z mezinárodní průmyslové firmy ABB či Pavel Bezucký z Universal Robots.

Dění z konference Já, robot jsme sledovali v on-line reportáži.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:00
On-line reportáž začíná

Dobrý den, vážení čtenáři,

začíná on-line reportáž, ve které budeme živě sledovat konferenci Já, robot.

Redakce HN.

09:10
Konferenci zahájil generální ředitel Economie Roman Latuske

Konferenci o vývoji umělé inteligence budoucnosti robotů Já, robot v bývalých prostorách holešovických jatek v Holešovické tržnici právě zahájil generální ředitel Economie Roman Latuske.

09:12
Konference probíhá v Holešovické tržnici v Praze
09:19
Konferenci moderuje Petr Koubský
09:28
Umělá inteligence je soubor technologií, které nám pomáhají dělat věci lépe než člověk, říká Vokřínek

Co vlastně je umělá inteligence? Soubor technologií, které nám pomáhají dělat věci lépe než člověk, říká úvodní řečník konference Jiří Vokřínek, zástupce vedoucího katedry počítačů Fakulty elektrotechniky ČVUT. Postupným vývojem získávají roboti více autonomie a inteligence a uplatňují se v mnoha oborech, kde nahrazují lidi.

09:31
Samořídící auto by mohlo uživatelům ušetřit 25 dní ročně
09:34
Vokřínek: Počítače porážejí lidi v pokeru či šachu, výhry si ale neuvědomují
09:35
Strojové učení dokáže řešit řadu úloh. Nevíme ale, jakým způsobem na to systém přišel

Strojové učení dokáže velice dobře řešit řadu úloh, ale my v současné době nevíme, jakým způsobem na to ten systém přišel. To musíme do budoucna změnit. Je tedy umělá inteligence příležitost, nebo hrozba? Hrozbou by podle Vokřínka bylo tuto příležitost ignorovat.

09:37
Umělá inteligence nikdy nenahradí lidskou hloupost, glosuje Koubský
09:39
Je umělá inteligence příležitost, nebo hrozba?
09:48
Pokročilé technologie se dostanou do rukou i velmi chudých lidí, říká Jonathan Ledgard

Příklad rozšíření mobilních telefonů v Africe ukazuje, že pokročilé technologie se mohou dostat a dostanou do rukou i velmi chudých lidí. Otázkou je, s jakými řešeními pak přijdou, říká Jonathan Ledgard, zakladatel společnosti New Machine a bývalý ředitel polytechniky v Lausanne.

09:55
Ledgard: Afrika přijme automatizaci a roboty v masovém měřítku, chudoba však přetrvá

Afrika přijme automatizaci a roboty v masovém měřítku, chudoba a neštětí tam ale navzdory tomu přetrvají, říká Jonathan Ledgard. V Africe je velmi špatná dopravní infrastruktura, což je jedna z oblastí, kde by roboty mohly pomoci - například v podobě automatických nákladních dronů.

Konference o vývoji umělé inteligence budoucnosti robotů Já, robot (Na snímku je řečník, spisovatel a novinář Jonathan Ledgard).

09:57
Dejme Africe cargo drony a ona se rozvine. Nyní zaostává i kvůli špatným cestám
10:02
Ve Rwandě se automatické drony používají k přepravě krve

Například ve Rwandě se už dnes automatické drony používají k přepravě krve. A robotizace Afriky bude bezpochyby pokračovat, říká Jonathan Ledgard.

10:14
Vyvinout obecnou umělou inteligenci pro řešení jakéhokoliv úkolu je dnes nemožné, říká Olga Afanasjeva

Obecná umělá inteligence je systém s velkým rozsahem dovedností, který dokáže přizpůsobit i své adaptační strategie různým situacím a úkolům. Učení takového systému připomíná strategie učení u lidí, vysvětluje Olga Afanasjeva, ředitelka české společnosti Good AI. Cílem v současnosti je naučit takový systém učit se co nejrychleji. Vyvinout obecnou umělou inteligenci pro řešení jakéhokoliv úkolu je ale dnes nemožné.

10:19
Učíme umělou inteligenci, ať se sama učí. Jen tak může řešit těžší otázky, říká Afanasjeva
10:21
Afanasjeva: Panuje obava, že někdo může získat ve vývoji velký náskok

Panuje obava, že ve vývoji umělé inteligence může někdo získat velký náskok, což by mu přineslo velkou konkurenční výhodu oproti ostatním. Stejně tak to ale může být stimul pro další vývoj, říká Olga Afanasjeva.

10:25
Lidé jsou mnohem větším rizikem pro umělou inteligenci než ta technologie pro ně

Lidé představují mnohem větší riziko pro technologii umělé inteligence než ta technologie pro ně, říká Afanasjeva.

10:33
Lidé by se měli při učení více zaměřit na schopnost naučit se řešit problémy, říká Afanasjeva

Lidé by se do budoucna při učení měli více zaměřit na schopnost naučit se řešit problémy, nemusí být všichni programátoři, říká Olga Afanasjeva z Good AI v panelové diskusi v závěru úvodního bloku.

10:39
Práce pokladních v supermarketu zmizí, přesunou se na jinou pozici
10:45
Nechceme etické limity pro umělou inteligenci, které budou platné jednou provždy

Nechceme vytvořit etické limity pro umělou inteligenci, které budu platné jednou provždy, protože i společnost se vyvíjí a vyvíjí se i etické limity, říká Olga Afanasjeva. Etické hranice jsou velkou výzvou, ale momentálně pracujeme s umělou inteligencí úzce zaměřenou, kde se i učíme nastavovat ty etické limity. Se vznikem obecné umělé inteligence ale ta otázka přijde do popředí. Důležité je, co všechno nechají lidé umělou inteligenci kontrolovat a co zůstane pod jejich kontrolou, dodává Jiří Vokřínek z ČVUT.

11:01
Na konferenci právě probíhá přestávka
11:12
Robot dirigující orchestr
11:30
Robotizace proniká i do zdravotnictví, potravinářství nebo farmacie

V průmyslu začala robotizace aplikacemi při lakování, svařování, broušení a dalších činnostech, které jsou pro člověka nepohodlné, říká Jan Kamenický, obchodní manažer společnosti ABB. Dnes se posouvají i do dalších oblastí výroby, jako je montáž a další, ale i mimo ni, například do zdravotnictví, potravinářství nebo farmacie.

11:32
Plně automatizovaná výroba je hudbou budoucnosti, tvrdí Jan Kamenický
11:51
Česko je páté v množství robotů v rámci EU
11:53
Pavel Bezucký: Robotizace není jednoduchou odpovědí na nedostatek pracovníků

Když dáme do souvislosti počet prodaných robotů v průmyslových zemích v loňském roce a nízkou nezaměstnanost, uvidíme, že robotizace není jednoduchou odpovědí na nedostatek pracovníků, říká Pavel Bezucký, obchodní ředitel Universal Robots. Robotů zkrátka není dost. V některých případech už také docházejí nápady, co automatizovat.

12:02
V roce 2021 se očekává, že bude pracovat zhruba 126 tisíc kolaborativních robotů

V roce 2015 bylo nasazeno na celém světě zhruba 5000 kolaborativních robotů, říká Pavel Bezucký z Universal Robots. V roce 2021 se očekává, že jich bude pracovat zhruba 126 tisíc.

12:08
Lidé se posouvají od těžké monotónní práce do pozic operátorů high-tech strojů

Kolaborativní robotika přináší posun od tzv. "modrých límečků" k modrobílým. Lidé se posouvají od těžké monotónní práce do pozic operátorů high-tech strojů. To je faktor, který by mohl pomoci zaujmout i mladou generaci, vysvětluje Bezucký z Universal Robots.

12:10
Spolupráce robota s člověkem přináší produktivitu o 85 procent vyšší, než když pracují každý zvlášť
12:24
Evoluce v logistice

Budoucností interní logistiky ve výrobních závodech jsou automatická vozidla, která se dovedou autonomně pohybovat po výrobní hale a zásobovat jednotlivé výrobní úseky, říká Zdeněk Havlíček, technický ředitel Omron Electronics. Taková vozítka mohou i spolupracovat navzájem ve velké flotile a poradí si i s nahodilými překážkami.

12:32
Novinka v objednávání u řetězců rychlého občerstvení
12:39
Limity kolaborativních robotů jsou ekonomické

Limity dnešních kolaborativních robotů jsou spíše ekonomické. Coboty jsou schopné zvládnout i velmi složité operace, ale v některých aplikacích by jich bylo potřeba více, což už nedává ekonomický smysl, řekl Pavel Bezucký z Univerzal Robots v panelové diskusi na závěr druhého bloku konference.

12:50
Internet věcí je významným faktorem nástupu robotiky

Internet věcí je významným faktorem nástupu robotiky, umožňuje získat obrovské množství dat, aniž by to stálo významně mnoho prostředků, říká Jaroslav Řasa, majitel a zakladatel firmy Abra Software.

12:53
Bezucký: Při výrobě automobilových reflektorů je člověk zatím nenahraditelný
13:23
Od Nového roku budou pojišťovny proplácet více druhů robotických operací, říká Štádler
13:31
Automatizované systémy pomáhají zvýšit kvalitu života

"Automatizované systémy v domácnosti nám pomáhají především zvýšit kvalitu života. Díky různým snímačům a automatizaci je možné udržet domácí prostředí zdravé a příjemné pro život," říká Jan Průcha ze společnosti Insight Home.

13:59
Konference Já, robot končí

Konference Já, robot končí.

Více informací o akci přinesou čtvrteční Hospodářské noviny.

Děkujeme za vaši pozornost a přejeme hezký zbytek dne.