Česká národní banka zvýšila minulý čtvrtek už po druhé v letošním roce základní úrokové sazby a banky na to ve velkém začaly reagovat. Ke zdražení hypoték už přistoupili nejen někteří menší hráči na hypotečním trhu jako UniCredit, Raiffeisenbank a Sberbank, ale i Česká spořitelna, která se chce vrátit na pozici jedničky trhu, a dlouhodobě proto nabízí jedny z nejvýhodnějších sazeb. Tím zároveň významně ovlivňuje cenovou politiku ostatních konkurentů.

"Od 6. listopadu jsme zvýšili nabídkové sazby hypoték u pětiletých fixací na 2,29 procenta, to je o 0,1 procenta," potvrdil HN Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. Současně spořitelna zvýšila sazby na osmileté fixaci na 2,39 procenta, které v předchozích obdobích nabízela za stejnou sazbu jako na pětiletých fixacích. Na desetileté fixaci nově stanovila úrok od 2,49 procenta.

Podle informací z trhu brzy budou následovat další významné banky. "Ke zvýšení našich sazeb dojde v tomto týdnu," řekla HN Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky, která je lídrem hypotečního trhu a v současné době inzeruje minimální úrok na pětileté fixaci od 2,39 procenta.

"Komerční banka zvýší od středy 8. listopadu úrokové sazby pro hypoteční úvěry o 0,2 procentního bodu. Pro nejčastější fixace na dobu 3 až 5 let bude nová sazba činit 2,49 procenta," řekl Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky. Doposud úrok začínal na těchto fixacích na 2,29 procenta.

Reakci dalších bank HN zjišťují.

"Hlavními faktory, které tlačí ceny hypoték vzhůru, je regulace objemu poskytovaných hypoték nad 80 procent hodnoty zastavené nemovitosti a především zvýšení sazeb na mezibankovním trhu. Za posledních 12 měsíců peníze na vstupu bankám zdražily téměř čtyřnásobně a banky kvůli konkurenci tento rozdíl byly nuceny absorbovat skrze nižší ziskové marže. Zvýšení sazeb ČNB, ke kterému došlo minulý týden, je pro banky dalším impulzem a také ospravedlněním pro zdražení hypoték," komentuje současný vývoj na hypotečním trhu Luboš Svačina, analytik makléřské společnosti Golem Finance, která prodává hypotéky většiny bank.

Konkurenční souboj bank o hypoték ale neochabuje, což je vidět i na nejnovější akci České spořitelny. Ta nově spustila prodej hypoték s pevnou sazbou na 15 let.

"Vedle nyní již nejoblíbenější osmileté a stále více oblíbené desetileté fixace mají klienti ode dneška nově možnost fixace úrokové sazby na 15 let. Sazba začíná od úroku 2,69 procenta. Nabídka fixace hypotéky na 15 let je v souladu s naším novým klientským přístupem, který představuje služba Moje zdravé finance. Ta klientům pomáhá s hospodařením a optimalizací jejich výdajů. Právě hypotéky jsou oblastí, kde mohou klienti delší dobou fixace výrazně konsolidovat své měsíční výdaje," říká k tomu Filip Hrubý, tiskový mluvčí České spořitelny. Současně spořitelna v období do 3. prosince nabízí klientům benefit - odhad ceny nemovitosti zdarma.

Dá se očekávat, že s časově omezenými zvýhodněnými nabídkami pro klienty se ozvou i další banky, aby se přísun nových hypoték do jejich portfolií příliš nezpomalil. K poklesu objemu a počtu nově sjednávaných hypoték dochází od června. Od dubna ČNB totiž po bankách chce, aby většině klientů půjčovali maximálně na 80 procent hodnoty nemovitosti a na koupi si tak lidé musí víc našetřit nebo si půjčit další dražší úvěr. Sazby hypoték v bankách zatím rostly málo. Průměrná sazba z poskytovaných hypoték podle Hypoindexu byla v září 2,04 procenta, protože celé zvýšení sazby ČNB o 0,25 procentního bodu ze srpna do nich banky nepromítly. Rekordní minimum 1,77 procenta dosáhly průměrné sazby hypoték v listopadu a v prosinci loňského roku.