Čeští obchodníci v pátek prodali stovky telefonů iPhone X, který byl v pátek celosvětově uveden do prodeje. Někteří distributoři první příděl očekávaného modelu během dne vyprodali. Vyplývá to z informací firem. Cena nového iPhonu na oficiálních českých stránkách firmy Apple začíná na 29 990 korunách za verzi s pamětí 64 GB, telefon s 256 GB stojí 34 490 korun.

Největší český e-shop Alza.cz začal v pátek ráno prodávat nové telefony iPhone X téměř za 50 tisíc korun. Jsou tedy asi o 15 tisíc korun dražší, než je jejich běžná cena. Zákazník, který si na smartphone raději počká, si telefon bude moci pořídit za necelých 35 tisíc korun.

Navýšenou cenu on-line prodejce vysvětluje tím, že peníze navíc, které získá od netrpělivých "jablíčkářů", pošle na charitu. "Chceme se vymezit vůči nefér jednání některých filutů, kteří využívají situace, telefony skupují a přeprodávají za mnohonásobně vyšší ceny," zdůvodňuje svůj krok Alza. Proto se firma rozhodla pro otevřenou aukci - cena telefonu se bude každý den snižovat o tři tisíce korun až do vyčerpání zásob.

TEST: Nejlepší telefon pro masy. "iPhone s čistým Androidem" od Xiaomi
TEST_Nejlepsi_telefon_pro_masy._a_ziPhone_s_cistym_Androidema_s.jpg

V pátek odpoledne si zákazníci objednali už přes sto kusů telefonu a vesmírně šedý model iPhone X 256GB už je v Alze vyprodaný. Internetový obchodník dostal ještě před zahájením prodeje téměř 10 tisíc předobjednávek. Ty mohli fanoušci Applu oficiálně zadávat od 27. října. Alza ale uvádí, že bude schopná uspokojit jen necelá dvě procenta zákazníků, tedy kolem 200 lidí toužících po novém telefonu. "Důležité je, že 94 procent zákazníků, kteří si zboží v charitativní aukci už vyzvedli, mělo i předobjednávku, tudíž nemůže být ani řeč o tom, že jsme zcela ignorovali předobjednávkový systém," říká Jaroslav Kotápiš, projektový manažer Alzy.

Iphone X v Alze.

Zdroj: Alza.cz (po rozkliknutí se obrázek zvětší)

Peníze chce e-shop poslat třem organizacím. "Podporujeme je již několik let a přispěli jsme jim různou formou částkou dosahující milionu korun," dodává Kotápiš.

Jedním z majitelů nového smartphonu, za který neváhal zaplatit přes 49 tisíc korun, je podnikatel Tomáš Čupr. "Krok Alzy vítám, jelikož už jsem se pomalu začal dívat po různých aukčních serverech a vysoké ceny mi doslova vyrazily dech. Díky charitativní aukci si můžu pořídit iPhone X, a navíc podpořit dobrou věc, což je pro mě klíčové," uvedl pro Alzu.

Na některých místech v Česku je vyprodáno

Příchodu modelu X předcházelo před měsícem uvedení iPhonu 8. Zájem o něj byl ale slabší než u předchozích modelů právě kvůli očekávanému příchodu dalšího telefonu firmy Apple.

"Apple dodal kolem 300 telefonů v mixu všech variant a všechno je již vyprodáno. Vodafone předobjednávky nedělal, takže si mohl telefon zakoupit úplně každý, nebylo žádné omezení," řekla mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

Obchodní řetězec Datart v rámci první vlny uspokojil pouze část předobjednávek. "Zákazník si sice u nás hned v tuto chvíli iPhone X nekoupí, může si ho ve vybraných prodejnách prohlédnout, vyzkoušet a případně přeobjednat. Všechny předobjednávky telefonů iPhone X vyřizujeme postupně," uvedla mluvčí Iva Pavlousková.

T-Mobile spojil možnost pořízení nového telefonu s nutností uzavřít nebo prodloužit smlouvu. Do odpoledne podle Lukáše Hrabala z tiskového oddělení prodal zhruba 100 nových telefonů. Největší zájem je o iPhone X 64GB - šedý. Na pobočkách operátora je telefon stále k dostání.

Nový iPhone X přichází deset let po prvním přístroji iPhone, který pomohl Applu stát se největší technologickou společností na světě. Přístroj iPhone X nemá displej z tekutých krystalů (LCD), ale displej OLED, který využívá technologii organických elektroluminiscenčních diod a poskytuje jasnější barvy a větší kontrast. S pomocí kamer je schopen rozeznat obličej uživatele a díky tomu se odemykat. Přístroj už nemá domovské tlačítko, takzvaný home button, které bylo dosud charakteristickým znakem iPhonu. Místo toho lze telefon uvést do provozu poklepáním na obrazovku.

iPhone X dorazil do redakce. Porovnali jsme ho s konkurencí
iPhone X dorazil do redakce. Porovnali jsme ho s konkurencí