Společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou populární sociální síť, má za sebou z hlediska hospodaření další vydařené čtvrtletí. Tržby i čistý zisk opět meziročně prudce vzrostly a zároveň předčily očekávání analytiků. Firmě se také daří nadále zvyšovat počty uživatelů jejích služeb, ke kterým kromě Facebooku patří také Instagram, Messenger a WhatsApp.

Tržby dosáhly ve třetím čtvrtletí 10,33 miliardy dolarů v porovnání se 7,01 miliardy ve stejném období loňského roku. To znamená meziroční nárůst o 47 procent. Ještě více se zvedl čistý zisk. Ten činil 4,71 miliardy dolarů a byl o 79 procent vyšší než loni. Čistý zisk na jednu akcii pak byl 1,59 dolaru oproti 90 centům před rokem.

"Kromě dominantního postavení ve svém oboru je důvodem velmi dobrých čísel mimo jiné i relativně slabý kurz amerického dolaru, který zvyšuje příjmy a zisky z mimoamerických aktivit technologických gigantů s globálním působením," řekl k výsledkům analytik společnosti BH Securities Martin Vlček.

Největším zdrojem tržeb byly stejně jako v předešlých čtvrtletích příjmy z reklamy zobrazované na mobilních zařízeních. Na celkových tržbách se podílely 88 procenty v porovnání s 84 procenty ve třetím čtrtletí 2016. V případě digitální reklamy Facebook dominuje americkému i světovému trhu společně s vyhledávačem Google. Příjmy z reklamy se Facebooku daří zvyšovat i díky větší sázce na videoobsah.

Firma také testuje v některých státech, včetně Slovenska, novou podobu svých stránek, která by měla příjmy z reklamy ještě více povzbudit.

Akcie letos letí nahoru

"Naše komunita pokračuje v růstu a našemu podnikání se daří," okomentoval výsledky zakladatel a generální ředitel firmy Mark Zuckerberg.

"Ale to vše není důležité, pokud jsou naše služby využívány způsobem, který lidi nespojuje. Zneužívání našich platforem bereme vážně. Investujeme značné částky do zvýšení bezpečnosti, což se odrazí na ziskovosti. Ale ochrana naší komunity je důležitější než maximalizace zisků," dodal.

Zuckerberg tak zřejmě reagoval mimo jiné i na probíhající vyšetřování amerického Kongresu ohledně zasahování Ruska do loňské kampaně před prezidentskými volbami.

Bez ohledu na vyšetřování však investoři berou zřetel hlavně na příznivý vývoj hospodaření, což se odráží i na ceně akcií Facebooku. Od začátku roku již vzrostla přibližně o 56 procent a dostala se na rekordní úroveň v historii firmy. Středeční zavírací cena byla 182,66 dolaru. Po zveřejnění výsledků po závěru řádných obchodních hodin kurz posílil až zhruba o dvě procenta a vyšplhal se ke 186 dolarům.

Počty uživatelů dále rostou

Společně s čísly o hospodaření společnost Facebook tradičně zveřejnila také údaje o vývoji počtu uživatelů jejích sociálních sítí. V případě sítě Facebook dosáhl ve třetím čtvrtletí průměrný počet měsíčních uživatelů 2,07 miliardy. To bylo o 16 procent více než loni. Denně pak Facebook navštěvovalo v průměru 1,37 miliardy návštěvníků (taktéž plus 16 procent).

Nahoru jdou například i počty uživatelů sociální sítě Instagram. Měsíční počet aktivních uživatelů v září překonal 800 milionů, a to i přes konkurenci Snapchatu. Tomu napomáhá i služba Instagram Stories. Samostatná čísla o výši tržeb však společnost Facebook pro své jednotlivé služby nezveřejňuje.