Česko bude v Evropě jedinou zemí, kde se zvedají úrokové sazby. Podle analytiků to potvrdí na čtvrtečním zasedání České národní banky (ČNB), kde centrální bankéři odhlasují letos už druhé zvýšení. To bude reakcí na růst spotřebitelských cen v době, kdy se ekonomice daří, nezaměstnanost je rekordně nízká, lidé mají vyšší platy a více utrácejí.

Sedmičlenné vedení ČNB pravděpodobně odhlasuje zvýšení klíčové úrokové sazby (takzvané maximální dvoutýdenní repo sazby) na 0,5 procenta ze současné úrovně 0,25 procenta. Čtvrtbodové zvýšení očekává všech 13 analytiků oslovených v anketě HN. Výsledek hlasování bude oznámen ve čtvrtek ve 13 hodin.

Česko patří letos spolu s Lotyšskem, Polskem a Rumunskem mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v Evropské unii. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu poroste letos tuzemské hospodářství o 3,5 procenta. Lidé mají vyšší platy, víc utrácejí a to se přelévá do hospodaření firem a nedostatku pracovních sil. Průměrná hrubá mzda ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 7,6 procenta a signalizuje, že se více peněz v peněženkách Čechů může rychle projevit i růstem cen zboží a služeb, takzvanou inflací. Vyšší sazby – a tím pádem dražší úvěry na investice nebo hypotéky – mají postupně omezit spotřebu a přibrzdit ekonomiku, která podle centrálních bankéřů již vykazuje známky přehřívání.

On-line rozhovor:
ČNB jedná o možném zvýšení sazeb
Co by to znamenalo pro ekonomiku, se ptejte hlavního ekonoma Citibank
odpovídat bude ve čtvrtek od 11 hodin

"Ekonomika se přehřívá a sazby musí jít nahoru. ČNB ale musí zpřísnění měnové politiky opatrně dávkovat," říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Podle Horské pomáhá ČNB brzdit ekonomiku i posilující koruna. Ta za minulý měsíc posílila vůči euru o 1,2 procenta a jen letos vykazuje největší zhodnocení ze všech evropských měn.

Horská připouští i méně pravděpodobnou možnost, že by klíčová sazba mohla jít vzhůru i o půl procentního bodu. Pro takové zvýšení se minulý měsíc vyjádřil například člen bankovní rady Vojtěch Benda. Podle Bendy růst mezd a spotřeby domácností předčily srpnovou prognózu centrální banky. Rozhodování sedmičlenné bankovní rady se ale tentokrát už bude opírat o novou prognózu makroekonomického vývoje, kterou mají bankéři před čtvrtečním jednáním k dispozici.  

Z prohlášení centrálních bankéřů je zřejmé, že zvyšování sazeb bude pokračovat, možná ještě letos. Další hlasování o sazbách je naplánováno na 21. prosince. Ze 13 analytiků oslovených v anketě HN šest očekává ještě jedno čtvrtbodové zvýšení před Vánocemi. Vliv na to bude mít také vývoj kurzu s korunou.

"Další zvyšování úrokových sazeb na prosincovém zasedání bankovní rady bude zásadně ovlivněno čtvrtečním rozhodnutím a následným vývojem kurzu koruny," říká Michal Šoltés, ekonom ve společnosti Roklen. "Pokud by nedošlo ke zvýšení o 50 bazických bodů a pokud by koruna nepokračovala v silném posilování, bude ke konci roku prostor i ke třetímu zvýšení."

Podobně to vidí i Petr Sklenář z J&T Banky. "V prosinci je zvýšení méně jisté než v listopadu, ale stále vysoce pravděpodobné," míní Sklenář.

Pracoviště

Analytik

Odhad zvýšení v listopadu (v bazických bodech)

Odhad zvýšení v prosinci  (v bazických bodech)

Odhad výše repo sazby na konci června 2018

Česká spořitelna

Jiří Polanský

25

25

1,0

ČSOB / Patria Finance

Petr Dufek

25

ne

1,0

BH Securities

Martin Vlček

25

25

1,25

Roklen

Michal Šoltés

25

25

1,0

Conseq

Michal Stupavský

25

25

1,5

Komerční banka

Jan Vejmělek

25

ne

1,0

Citibank

 

Jaromír Šindel

25

ne

1,0

UniCredit Bank

Pavel Sobíšek

25

25

1,25

Raiffeisenbank

 

Helena Horská

25

ne

1,0

ING Bank

Jakub Seidler

25

ne

1,0

Generali Investments CEE

Radomír Jáč25

ne

0,75

J&T Banka

Petr Sklenář

25

25

1,0

Moneta Money Bank

Petr Gapko

25

ne

0,75