Ze stovky světových metropolí je Praha pátým městem z pohledu mobility. Velkým dílem k tomu přispívá její systém městské hromadné dopravy. 

Ukázala to nová studie s názvem Sustainable Cities Mobility Index 2017, kterou zpracovala mezinárodní poradenská společnost Arcadis ve spolupráci s londýnským Centre for Economic and Business Research. 

Úspěch měst se bude stále více odvíjet od jejich dopravní infrastruktury. Velké metropole se totiž rozrůstají, za prací se do nich stěhuje stále noví lidé. Infrastruktura ale stárne a města se musí navíc připravit i na změny klimatu. Města, která investují do udržitelných dopravních systémů, budou lepšími místy pro život.

Na první příčce studie Arcadisu se umísil Hongkong, následovaný švýcarským Curychem, Paříží a jihokorejským Soulem. Praha v celkovém hodnocení obsadila páté místo. Hlavní město Česka v konkurenci světových metropolí předběhlo i Vídeň či Stockholm.

Odborníci hodnotili udržitelnou městskou mobilitu ve 100 světových metropolích, a to ve třech hlavních kategoriích: sociální, ekologické a ekonomické. Do sociální oblasti patří dostupnost dopravních prostředků (hustota stanic metra nebo autobusových stanic), podíl cest městskou dopravou, digitalizace dopravního systému, bezpečnost, bezbariérová přístupnost dopravních prostředků.

Druhá kategorie posuzovala životní prostředí měst - emise skleníkových plynů, dopravní zácpy, snahu města o snížení emisí z dopravy, cyklistickou infrastrukturu, znečištění ovzduší, podíl zeleně na celkové ploše města a podporu elektromobility. 

Třetí, samostatná kategorie vyhodnocovala ekonomické aspekty dopravy - kolik času lidé stráví průměrně dojížděním, kolik peněz ze svého rozpočtu město investuje do dopravy, kolik stojí jízdné v MHD v poměru k příjmu či do jaké míry se hromadná doprava využívá. V této kategorii se Praha umístila na druhé pozici.

Arcadis je mezinárodní inženýrská společnost, působí v 70 zemích světa včetně Česka. Poskytuje poradenství v oblasti projektového řízení, zajišťuje dozory stavby či certifikace energetické náročnosti budov. Arcadis zaměstnává celosvětově 27 tisíc lidí a obrat společnosti činí 3,3 miliardy eur (v přepočtu 84,7 miliardy korun).

Žebříček: