Na nový rekord 6450 dolarů (142 287 korun) se ve středu vyšplhal kurz kybernetické měny bitcoin. Reagoval tak na úterní oznámení burzovního operátora CME Group Inc., že hodlá ve čtvrtém čtvrtletí zahájit obchodování s termínovými kontrakty na tuto kryptoměnu.

Hodnota bitcoinu letos vzrostla už šestinásobně, přičemž jen od poloviny září se více než zdvojnásobila. Ve středu na lucemburské burze po zahájení přidávala 0,3 procenta.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ho síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Protože není pod kontrolou žádné centrální banky a dá se snadno přesouvat, často měnu využívají i ti lidé, kteří se chtějí skrýt před dohledem úřadů.

Kurz bitcoinu je ve srovnání s oficiálními měnami velmi rozkolísaný a snadno podléhá spekulacím. Na rozdíl od běžných měn za sebou nemá žádnou reálnou oporu v podobě ekonomiky, na jejíž výkon by byl navázán.