Evropská unie sází na rozvoj vysokorychlostního internetu, bez nějž se v budoucnosti neobejde sílící e-commerce trh, běžní uživatelé ani průmysl, který čím dál více využívá data přenášená internetem. Evropská komise proto nyní přišla s návrhem nové směrnice o telekomunikačních službách, která má rozvoj internetu zvláště mobilním operátorům usnadnit. Vedle operátorů by se ale výhodnějších pravidel mohli dočkat také spotřebitelé, kterým směrnice slibuje zlevnění drahého volání na zahraniční čísla.

Nový telekomunikační kodex by měl dosud rozdílná pravidla v členských státech sjednotit. "To může vyhovovat nadnárodním mobilním operátorům, méně už ale těm národním," říká v poukaze na O2 Jiří Šuchman, prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), která zastupuje trojici hlavních tuzemských operátorů. Šuchmanova asociace v Praze v úterý uspořádala konferenci, na níž se právě o nových pravidlech pro evropské operátory diskutovalo.

Hlavní snahou unie je především zjednodušit výstavbu nových mobilních sítí pro internet páté generace, takzvané 5G. "Návratnost investic do některých sítí budovaných v tuzemsku nyní činí 100 nebo 150 let, což jsou absurdní čísla. To se musí v budoucnu změnit," míní náměstek ministra průmyslu Marek Ondroušek (ČSSD). Jeho úřad před nedávnem parlamentem protlačil nový zákon, který má stavbu sítí zjednodušit. "Stále ale zůstává spousta byrokratických problémů, které zdražují výstavbu a tím i koncovou cenu služeb," říká zástupce operátorů Šuchman.

Podle unie se má z Evropy díky novým pravidlům stát "gigabitová společnost". Dosavadní mobilní internet dosahuje rychlostí v řádech desítek megabitů za sekundu. 5G sítě by ale měly přijít s gigabitovými rychlostmi, což by mělo pomoci rozvoji technologií pro internet věcí nebo Průmyslu 4.0.

"Sítě páté generace představují technologickou revoluci. Je ale otázkou, jak na ně budou reagovat běžní uživatelé. Naprosté většině z nich dostačuje dosavadní technologie LTE," míní Ondroušek z ministerstva průmyslu. Ceny mobilních služeb v Česku jsou podle něj vysoké, a tak lidé spíše volí levnější mobilní balíčky s pomalejším připojením, aby ušetřili. A rozjezd 5G na tom zřejmě nic nezmění. "Pro tuto technologii tedy bude zásadní, jak se k ní postaví průmysl nebo města rozvíjející fenomén takzvaných smart cities," míní náměstek.

Nové 5G sítě by do Česka mohly přijít po roce 2021. V tomto roce budou pro mobilní operátory uvolněny dosavadní televizní frekvence, které se v souvislosti s televizní digitalizací "přestěhují" na jiné kmitočty.

Rychlé sítě vyjdou na 200 miliard eur

Investice do stavby takových superrychlých sítí v Evropě podle odhadů Evropské komise v příštích 20 letech dosáhnou asi 200 miliard eur. "Doposud se telekomunikační firmy na stavbě infrastruktury podílely ze 70 procent. Podle komise by ale jejich podíl měl vzrůst až na 90 procent," upřesňuje Manuel Braga Monteiro, manažer pro evropské záležitosti v Deutsche Telekom, který v Česku vlastní operátora T-Mobile. Podle Monteira se tedy evropská regulace operátorů musí snížit, aby telekomunikační firmy měly dostatek peněz na investice. "Doposud se ale kvůli silné regulaci evropské investice v oboru snižují, zatímco třeba v USA rostou. Ještě v roce 2006 se evropské telekomunikační firmy podílely na globálním trhu ze třetiny, nyní je náš podíl pouze devítiprocentní," říká manažer Deutsche Telekom.

Podle něj jde nová evropská směrnice ve zjednodušování pravidel správným směrem. "Některé nové návrhy ale původní úmysly převrací. Evropská komise třeba navrhla, aby operátoři získávali licence na 25 let. Členské státy ale s žádným časovým limitem nepočítají. My přitom potřebujeme jistotu, že budeme moci sítě pro 5G využívat dlouhodobě," uvádí Monteiro.

Po roamingu i levnější volání do ciziny

Nová evropská pravidla se týkají také běžných spotřebitelů. Do textu nové směrnice europoslanci k nelibosti operátorů "propašovali" také regulaci cen drahých hovorů a SMS adresovaných na zahraniční evropská čísla v případě, že volající telefonuje z České republiky. Od letošního června už platí konec roamingových příplatků. Češi tak mohou z ostatních unijních států volat, surfovat po webu a psát SMS za stejné ceny, jaké jim účtují jejich mobilní operátoři doma. To se ovšem týká jen případů, kdy člověk volá a píše z českého telefonu na jiné tuzemské číslo. Hovorům a zprávám adresovaným z českého třeba na německé či chorvatské číslo se zatím evropská regulace vyhýbala, a právě to by mohla nová unijní pravidla změnit.

Nová evropská směrnice by mohla být přijata příští rok v červnu, to ale ještě neznamená, že by se zahraniční hovory a SMS začaly rázem zlevňovat. Členské státy musí pravidla nejprve přenést do svých národních zákonů, a to může podle českého ministerstva průmyslu trvat nejméně další dva roky.

Česko na přijetí zákona, který by nová pravidla pro operátory potvrdil, příliš nespěchá, protože se mu některé návrhy nezamlouvají. Ve hře je třeba posílení unijního úřadu BEREC. Ten by se mohl stát celoevropským telekomunikačním superregulátorem, jenž by třeba rozhodoval o přidělování licencí operátorům a oslabil by tak roli národních regulátorů, jako je Český telekomunikační úřad.

"Takové návrhy jsou ale pro Česko nepřijatelné. Národní telekomunikační regulátoři mnohem lépe znají situaci na lokálních trzích. Telekomunikační frekvence, které by mohl BEREC nově přidělovat, jsou zase formou nehmotného národního bohatství, jež by si mělo Česko spravovat samo," říká Vilém Veselý z ministerstva průmyslu.


V textu jsme opravili nepřesně uvedenou podobu regulace mezinárodních hovorů a SMS zasílaných na zahraniční čísla v rámci EU. Pokud se člověk nachází v Česku a volá z českého čísla třeba na německé či slovenské, platí za takové volání podle tarifu pro mezinárodní hovory, které jsou dražší. V případě, kdy ovšem český volající překročí hranici Česka a volá například z Německa na německé číslo, platí stejně, jako kdyby volal z českého čísla na jiné české číslo. Tehdy se uplatňuje roamingová regulace, a to samé pravidlo platí i pro zasílání SMS zpráv. Za chybu v článku se omlouváme.