Nejvýznamnější akciové indexy světa letos překonaly historické rekordy a trhy zažívají druhé nejdelší růstové období všech dob. Protože cenné papíry zdražují už téměř devět let v řadě, sílí hlasy, které předpovídají příchod výrazného burzovního propadu.

"Ceny na akciových trzích jsou vskutku znepokojivé," říká Michael Strobaek, ředitel globálních investic ve švýcarské bance Credit Suisse, která spravuje majetek za 1,3 bilionu švýcarských franků (28,8 bilionu korun). Přesto podle Strobaeka mohou akcie dál růst. Zpomalení ekonomiky nebo nečekaný růst úrokových sazeb, který by mohl poslat trhy dolů, není nyní na obzoru. Úrokové sazby by se naopak podle něj mohly držet nízko ještě několik let.

HN: Jak se v Credit Suisse vyrovnáváte s nízkými úrokovými sazbami? Musíte jít cestou vyššího rizika, abyste si udrželi nebo zvýšili zisk?

Investujeme peníze našich klientů, a proto nemůžeme jen tak sami od sebe jít do vyššího rizika. Každému sestavujeme portfolio tak, aby odráželo jeho potřeby, požadavky a jeho vlastní vztah k riziku. Je však pravda, že v prostředí nízkých úrokových sazeb je často obtížné dosáhnout všeho, o co klient žádá.

HN: Kdy podle vás půjdou úrokové sazby ve světě výrazněji nahoru? A, co by mohlo k jejich růstu nejvíce přispět?

Poté, co se obnovil hospodářský růst, začínají centrální banky opouštět mimořádné nástroje měnové politiky, jako jsou například programy nákupu aktiv. Přesto podle nás ještě nějakou dobu potrvá, než se sazby výrazněji zvýší. Aby se tak stalo, bude se muset snížit zadlužení domácností a zároveň bude muset vzrůst inflace. Nezdá se ale, že by něco takového mohlo nastat v příštích několika letech.

HN: Akciové indexy zejména v USA letos překonaly historické rekordy. Mohou se trhy podle vás už blížit výraznějšímu propadu?

Ceny na akciových trzích jsou vskutku znepokojivé. Ale pokud se budou nadále zvyšovat zisky firem a na trhu bude stále mnoho volných peněz, mohou akciové trhy jako celek ještě pokračovat v růstu. Podle nás by mohl dlouhodobý růstový trend skončit jen kvůli zpomalení ekonomiky nebo nečekanému růstu tržních úrokových sazeb. Nic z toho se ale nyní nezdá být pravděpodobné.

HN: Masivní nákupy aktiv centrálními bankami způsobily, že je na trhu přebytek volných peněz. Jde podle vás o dočasnou věc, nebo se jedná o trvalou změnu?

Centrální banky se snaží najít způsob, jak opustit měnovou politiku, jež vedla k nárůstu jejich bilancí. Mohou to ale dělat jen po malých krůčcích. Ačkoli je pravděpodobné, že přebytek volných peněz je jen dočasný, potrvá dlouho, než se situace srovná.

HN: Jak se vy osobně rozhodujete o tom, kterou investici učinit a čemu se naopak vyhnout? 

Nejdůležitější je zůstat disciplinovaný, klidný a nikdy nepanikařit. V jednu chvíli se snažím řešit jen jednu věc. Nejhorší věc, kterou můžete udělat, je, že připustíte, aby dění na finančních trzích nadělalo spoušť ve vašich emocích. Lidská psychika je často škodlivá, pokud jde o investování. Druhou nejdůležitější věcí je, aby lidé, na něž se spoléhám, uměli vyjádřit svůj názor. Přesně to chci od členů svého týmu. Tyto dva faktory vedou k dobrým výsledkům.

V neposlední řadě je důležité také to, abyste v dobách krize komunikovali více než obvykle. Musíte zajistit, aby investoři slyšeli zásadní informace opakovaně, pochopili, že stojí před důležitým rozhodnutím, a věděli, jaké důsledky bude mít.

HN: Co v současnosti vnímáte jako největší riziko pro světové finanční trhy?

Nečekáme, že by brzy přišla další krize, pravděpodobnost recese je nízká. Světový hospodářský růst je celkem silný a navíc jde poprvé od krize napříč různými regiony a odvětvími ekonomiky. Kapitálové ukazatele bank jsou mnohem lepší než v minulosti a banky jsou díky tomu připraveny absorbovat větší otřesy než v minulosti.

Krizi nebo recesi by tak mohl způsobit spíše velký geopolitický otřes nebo případné politické chyby spojené například s řešením dluhových problémů v Evropě nebo s obchodní politikou Spojených států.

HN: Jak lze proti těmto rizikům nyní nejlépe ochránit vlastní investice?

Investorům doporučujeme, aby měli široce diverzifikované portfolio zahrnující i alternativní investice a dluhopisy rozvíjejících se zemí. Protože jsou nyní výkyvy na trzích jen malé, mohou investoři levně nakoupit také "put" opce nebo na ně navázané finanční deriváty.

HN: Které regiony nebo odvětví mají podle vás nyní největší potenciál pro rychlý růst? 

Co se akcií týče, upřednostňujeme Švýcarsko, země eurozóny, Japonsko nebo Austrálii. Na těchto trzích nejsou akcie tak drahé jako celosvětově, a navíc mají dobrou dynamiku růstu. Z odvětvového pohledu považujeme za nejslibnější energetiku, zdravotnictví a telekomunikace. V energetice jsou ceny akcií relativně nízko a striktní dodržování disciplíny v oblasti nákladů by mělo přinést požadovaný výkon. Zdravotnictví podle nás bude těžit ze stárnutí populace a v telekomunikacích jsou nyní příznivé ceny po dlouhém období, kdy firmy nedosahovaly investory požadovaných výsledků.