Movitějším investorům se na sklonku letošního roku otvírá nová příležitost, jak investovat peníze do českého trhu nemovitostí k bydlení, jehož ceny v současnosti rostou jedním z nejrychlejších temp v Evropě. K desítkám tuzemských fondů pro takzvané kvalifikované investory - tedy pro ty, kteří si mohou dovolit investovat alespoň jeden milion korun - přibudou do konce roku další dva.

Svůj první realitní fond začala minulý měsíc nabízet investiční skupina Generali Investments CEE. Do konce roku chce se svojí první nabídkou obdobného fondu také přijít největší tuzemský finanční dům, Československá obchodní banka.

Obě finanční instituce chtějí využít zájmu o oblast realit, která láká investory v době, kdy jsou úrokové sazby stále blízko historicky nejnižším hodnotám a vklady u bank prakticky nenesou žádný úrok. Podle ekonomů představuje investice do nemovitostí tradičně konzervativní strategii nakládání s penězi, chrání proti inflaci, umožňují rozložení rizik a jsou vhodným doplňkem investic do akcií nebo dluhopisů.

"Rostoucí počet nemovitostních fondů je odpovědí na všeobecně nízké výnosy u jiných aktiv," říká Pavel Ryska, který sleduje realitní trh z pozice analytika v J&T Bance. "Výnosy u nemovitostních fondů obecně ale nejsou vysoké, protože odrážejí relativní defenzivnost těchto portfolií."

JAKÉ INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOSTÍ NABÍZÍ DEVELOPEŘI A REALITNÍ FONDY:


"Pro Generali Investments CEE je to investiční strategie, která jde víc cestou reálných aktiv. Chtěli jsme nabídnout zajímavý produkt, který vyhovuje chuti investorů a zároveň se posune od výnosů akcií, dluhopisů k výnosům reálných aktiv, podložených domy, reálnými cihlami," vysvětluje Miloš Filip, ředitel produktů a marketingu Generali Investments CEE.

Generali Investments CEE začala 25. září s úpisem svého historicky prvního realitního fondu pro kvalifikované investory. Upisovací období skončí 15. prosince. Záměrem je, aby fond byl velký asi 350 milionů korun a obsahoval celkem sedm převážně rezidenčních nemovitostí v Plzni a Brně. Podle Filipa jsou aktiva záměrně v krajských městech a tím nabízejí větší potenciál zhodnocení, až je bude fond prodávat. Proto fond podle něj zatím nemá přímé konkurenty.

Fond bude trvat čtyři roky a investoři budou získávat mezi třemi až čtyřmi procenty ročně z nájmů, plynoucích z domů ve fondu. Navíc je tu příležitost vydělat i na nárůstu tržní ceny nemovitostí, až fond skončí a nemovitosti budou prodány.

Podle Filipa by realitní fondy měly být hlavně doplňkem portfolia a nástrojem diverzifikace. V portfoliích investora by měly být zastoupeny například na úrovni deseti až patnácti procent.

Konkurenční realitní fondy jsou zaměřeny vetšinou na administrativní komplexy nebo na komerční nemovitosti, například v Praze. Generali se fondem pouští do jiných oblastí trhu.

"Chtěli jsme přijít s něčím jiným, než mají ostatní. Ceny v Praze jsou výš a potenciál zhodnocení už nemusí být tak velký. V regionech k cenovému nárůstu teprv dochází," vysvětluje Filip.

Další realitní fond pro kvalifikované investory připravuje na konec roku i ČSOB. Pro banku to bude také první fond tohoto typu. ČSOB předpokládá, že bude mít hodnotu 500 milionů korun. Podkladovým aktivem budou také nájemní domy v několika krajských městech. Fond bude mít investiční horizont asi 10 let a roční výnos mezi třemi a pěti procenty.

"Motivem pro vznik fondu je hledisko diverzifikace portfolia našich klientů a samozřejmě i poptávka," řekl HN tiskový mluvčí ČSOB Patrik Madle.

Nabídka je v obou případech určená pro zájemce s úsporami, pro podnikatele, manažery s vysokým příjmem či restituenty.

Oba fondy kvalifikovaných investorů mají kromě načasování ještě jednu věc společnou: podkladové nemovitosti budou podle informací HN zakoupeny od nemovitostních fondů, jejichž spoluvlastníkem je podnikatel a filantrop Robert Schönfeld. Schönfeld je zakladatelem investiční a poradenské skupiny RSBC a mezinárodní hudební školy. Filip a Madle nechtěli původ nemovitostí komentovat.  

Ryska v J&T upozorňuje, že v posledních letech nemovitostním fondům začaly konkurovat hlavně dluhopisy realitních firem, kterých je na pražské burze stále více, skýtají roční výnos například pět procent a lze s nimi jednoduše obchodovat.

Firmy jako Passerinvest nebo největší tuzemská realitní skupina Czech Property Investments (CPI) se v posledních pěti letech naučily využívat dluhopisy jako doplněk k tradičním bankovním úvěrům. Jen v loňském roce vydaly realitní firmy včetně HB Reavis a Finepu dohromady obligace v historicky nejvyšším objemu − za více než sedm miliard korun. Developeři tak stáli za téměř polovinou hodnoty všech veřejných firemních (nebankovních) dluhopisů v domácí měně, které se na trhu objevily.

"Investice do nemovitostí – ať už do fondu či do kvalitního realitního dluhopisu – je vhodná pro opatrnějšího a dlouhodobého investora. Měla by ale být jednou z částí, nikoli jedinou investicí v portfoliu," říká Ryska.