Přítomnost vrcholového člena politické strany Alternativa pro Německo v sobotu vyvolala protesty na Frankfurtském knižním veletrhu. Jak píše agentura AFP, nakonec musela zasáhnout policie, aby tábory protestujících skupin rozdělila.

Několik desítek levicových demonstrantů křičelo "Nacisti ven!", zatímco příznivci AfD reagovali pokřikem "Všichni nenávidí Antifu", čímž měli na mysli levicové antifašistické hnutí.

Rozruch způsobila účast politika Björna Höckeho a krajně pravicového nakladatelství Antaios.

Podle agentury DPA byli pořadatelé veletrhu nuceni zrušit také čtení dvou autorů spojených s krajní pravicí – kvůli hluku protestujících jim nebylo rozumět.

Deutsche Welle popisuje násilný incident, kdy se člen antipolitického satirického hnutí Die Partei Nico Wehnemann dostavil ke stánku krajně pravicového nakladatelství a začal zde protestovat. Wehnemann tvrdí, že vzápětí jej jakýsi neonacista udeřil pěstí, načež ho soukromá ochranka střežící stánek srazila na zem.

Policisté tomu jen přihlíželi a lidé v nejbližším okolí křičeli "Sieg Heil!", tvrdí Wehnemann.

Dále Deutsche Welle zmiňuje jiný incident, kdy prý hudební producent a šéf levicového hudebního vydavatelství Trikont Achim Bergmann procházel kolem stánku pravicového týdeníku Mladá svoboda (Junge Freiheit). Jeden z mužů, kteří zde naslouchali autorskému čtení, prý Bergmanna udeřil pěstí a rozbil mu ret. Deutsche Welle zmiňuje existenci svědectví, podle nějž Bergmann muže vyprovokoval nějakou poznámkou.

Bergmann podobně jako aktivista Nico Wehnemann skončil v nemocnici. Oba muži hodlají dát případy k soudu.

Ke sporům došlo pouhé tři týdny poté, co protiislámská a protiimigrační Alternativa pro Německo získala první poslanecká křesla ve Spolkovém sněmu. Ve volbách získala téměř 13 procent hlasů a byla třetí nejsilnější partají.

Učitel dějepisu a šéf AfD ve spolkové zemi Durynsko Björn Höcke je jedním z nejrozporupnějších figur strany, jak ho charakterizuje agentura AFP. Začátkem roku na sebe Höcke upozornil výrokem, že Německo by mělo přestat cítit vinu za druhou světovou válku. Také uvedl, že památník obětem holokaustu v Berlíně je "památníkem hanby".

Pořadatelé Frankfurtského knižního veletrhu, jenž je největší akcí svého druhu na světě, v prohlášení odsoudili "cílené provokace" levicových i pravicových skupin.

"Frankfurtskému knižnímu veletrhu pestrost názorů svědčí, a proto by měl být místem pro dialog," uvedli organizátoři, kteří trvají na tom, že jejich akce podporuje svobodu slova.

Přítomnost krajně pravicového nakladatelství podle agentury DPA vyvolala rozpaky už před zahájením veletrhu. Kritici nařkli pořadatele z toho, že poskytují prostor demagogům.

Nakladatelství Antaios, které se označuje za stoupence "nové pravice", si už začátkem týdne postěžovalo, že mu kdosi ukradl některé výtisky knih a na další vymačkal zubní pastu či vylil kávu.

Antaios sis dalšími krajně pravicovými nakladateli stěžovalo u organizátorů, že jejich stánky dostatečně neochránili od levicových aktivistů, dodává agentura DPA.

Antaios mimo jiné vydalo bestsellerovou knihu Finis Germania, jíž týdeník Der Spiegel označil za "krajně pravicový, antisemitský a revizionistický titul". Autorem knihy hlásající mimo jiné tezi, že Němci přijímají migranty kvůli pocitu viny za holokaust a tím tak páchají svou sebevraždu, je nedávno zesnulý historik Rolf Peter Sieferle.

Der Spiegel knihu nakonec vyřadil ze žebříčku bestsellerů, aby nevzbuzoval dojem, že ji doporučuje.