Top chart

  • Vojtěch Benda, který spolu s dalšími šesti členy bankovní rady ČNB rozhoduje o ceně peněz, si myslí, že je současná hlavní úroková sazba na úrovni čtvrt procenta příliš nízká, a proto si umí představit, že na Vánoce by mohla být až na jednom procentu. Doba levných hypoték se tak chýlí ke konci.

  • Vítr nenese. Alespoň tedy v Německu. Součet výdělků tří největších německých provozovatelů větrných parků Nordex, Senvion a Siemens Gamesa se v prvním pololetí propadl meziročně téměř o dvacet procent na 333 milionů eur. Podle deníku Handelsblatt je na vině pokles dotovaných cen, za které větrné a solární elektrárny dodávají elektřinu do přenosové sítě.

  • Sedm z deseti Čechů nechce euro, ale stejný počet lidí si přeje udržet nebo posílit vztahy s Evropskou unií. Jde o paradox, protože bez společné měny (navzdory mýtům o ní) jedno bez druhého nebude možné. Po odchodu Velké Británie z EU budou země eurozóny představovat přes 80 procent evropského HDP.

  • Předělená online videotéka od Disney pod názvem Movies Anywhere spojuje nabídky několika různých platforem včetně iTunes, Amazon Video či Google Play. Uvidíme, jestli projekt, který hollywoodské studio spustilo už před třemi lety pro vlastní tvorbu pod jménem Disney Movies Anywhere, porazí Netflix.

  • Mnoho povyku pro nic. Máslo v posledních měsících zdražilo, ale i tak si za současnou průměrnou mzdu můžeme koupit 500 kostek, zatímco na konci 80. let to bylo jen 189.

Glosa o štěpení firem v Americe a snění o pražské burze

Šéfové koncernů obvykle neradi ze svých království vyčleňují celá oddělení, divize či dceřiné společnosti do samostatných firem. Investoři do akcií některých těchto odštěpených závodů si ale naopak mnou ruce, píše americký deník Wall Street Journal.

Od září 2007 rostl S&P US Spin-Off Index, který sleduje vývoj tržních hodnot firem oddělených z větších společností, v průměru téměř o 13 procent ročně. To je dva a půl krát rychleji než hlavní americký akciový index S&P 500.

https://lh6.googleusercontent.com/_0V1c-0XJqawWe_0t5jEe3BQjNAnsyYpc0B6ZVzDZtlFB79ZGc4EMLdzpSNKR5yaeC2csP6TyK97Rsmc-vH5ttmPMKxmxVCzV6uUqUMkfCt5RU4Y-MfG3XVMSktf7bJvxPCBlaOUq-HXBOTonQ

Co jsou ale tyto odštěpené či vyčleněné firmy vlastně zač? Často jde o staré dobré známé. Například se jedná o zprostředkovatele elektronických plateb PayPal Holdings, který se před dvěma lety oddělil od internetové aukční společnosti eBay a vstoupil jako samostatná firma na americkou burzu Nasdaq.  

Zatímco od října 2015 cena akcií PayPalu vzrostla téměř dvojnásobně, držitelé akcií eBay si polepšili "jen" zhruba o polovinu. Je ale pravda, že do vyčlenění PayPalu hodnota akcií eBay dva předcházející roky víceméně stagnovala.

Podobný je i příběh akcií výrobce léčiv pro zvířata Zoetis, který byl do roku 2013 divizí farmaceutického koncernu Pfizer. Akcie Zoetisu od té doby posílily téměř o sto procent, zatímco tržní hodnota původní mateřské firmy vzrostla ani ne o třetinu.

Na americkém akciovém trhu lze najít mnoho dalších příkladů odštěpených závodů, které akcionářům přinesly větší výdělky než akcie jejich původních mateřských firem.

V Česku je ale nejdříve nutné dostat více firem na kapitálové trhy, o což se snaží nový trh Start pražské burzy určený malým a středním podnikům. Vstup na něj ohlásila první vlaštovka v podobě firmy Hub Ventures. Ta pod značkou Impact Hub provozuje sdílené kanceláře známé také jako coworkingová centra. Kromě patřičné výbavy a zázemí tyto prostory lákají obvykle začínající podnikatele také jako místo pro výměnu zkušeností při setkáních s jinými lidmi.

Mnohem větší akciové tituly by ale na pražskou burzu mohl uvést stát. Sám ředitel burzy Petr Koblic nedávno řekl, že akcie Letiště Praha by se na pražskou burzu hodily. Existují i další státem vlastněné firmy, jejichž akcie by mohly domácím penzijním fondům prospět. Patří mezi ně Lesy ČR, pivovar Budvar, Česká pošta, České dráhy a provozovatelé ropovodů ČEPS a Mero. Diskuse o tom, které z nich by burze slušely nejvíce, by se před volbami vyjímala určitě lépe než debaty o těžbě lithia na Cínovci.

Kdo zatím investuje nejlépe

Jde o odvážlivce, kteří na začátku roku koupili bitcoin nebo jiné kryptoměny. Za sebe říkám, že nikdo nikdy nezchudne, když prodá cenný papír, jehož hodnota za deset měsíců vzrostla na čtyřnásobek. Současně by mě ale zajímalo, jestli bitcoin splní jednu ze tří základních funkcí peněz – uchování hodnoty. Inspirativní je rozhovor na toto téma s bývalým bankéřem v bance JPMorgan Tonem Vaysem, který je nyní expertem na kryptoměny. Podle Vayse se hodnota bitcoinu stabilizuje, až se dostane nad deset tisíc dolarů. I při současných cenách by tak bylo možné na bitcoinu vydělat téměř sto procent.

Kdo hodně investuje

Unipetrol sází na plasty. V areálu Chempark v katastru zaniklé obce Záluží u Litvínova firma staví polyetylenovou jednotku za 8,5 miliardy korun. Jde o největší investici do výroby plastů v historii českého průmyslu. To vše se děje v místech, kde z doby druhé světové války zůstaly bunkry (viz galerie), které chránily zásobníky paliv pro německou armádu před spojeneckými nálety.

Kdo odchází a kdo přichází

V oblasti letecké dopravy a turistiky dochází v Česku k výměně stráží: jedna asijská společnost prodává a druhá nakupuje.

Letecká společnost Travel Service přebírá další podíly v Českých aeroliniích, které dosud patřily korejským aerolinkám Korean Air (40 procent) a českému státu (20 procent). Travel Service, který ovládají podnikatelé Jiří Šimáně, Roman Vik a Jaromír Šmejkal, bude vlastnit 98 procent ČSA. Cena, za kterou akcie kupuje, nebyla zveřejněna.

Šimáněho investiční společnost Unimex Group a Vikova firma EH Group zároveň prodaly 49,99 procenta v cestovní kanceláři Canaria Travel čínské korporaci CEFC Group (Europe) Company. Většinovým vlastníkem ve firmě, která naučila Čechy létat na Kanárské ostrovy, zůstává společnost TO – Servis podnikatelky Lenky Vikové. Cena transakce nebyla zveřejněna.

Kdo vyhrává

Projektantská společnost Sudop Praha pronikla na německý trh. Stane se dodavatelem projektů pro německého železničního dopravce Deutsche Bahn. První dvě zakázky se týkají rekonstrukce mostu poblíž Frankfurtu nad Mohanem a přestavby nástupišť na železniční stanici v Hesensku. Jejich celková hodnota činí tři miliony korun. Vzhledem k loňskému čistému zisku Sudopu ve výši 81 milionů korun to sice není mnoho, firma ale čeká, že se díky tomu v Německu dostane k dalším zakázkám.

Mimo byznys – na ledě

Hlavní editor HN Štěpán Etrych napsal otevřený dopis Jaromíru Jágrovi, ve kterém české hokejové legendě přeje v Kanadě mnoho zdaru. Etrych by si přál, aby Jágr překonal rekord Gordieho Howea v celkovém počtu odehraných zápasů v NHL. Jágr jich dosud odehrál celkem 1712, Howe ještě o 55 více. Základní část sezony NHL má 82 utkání.

Sám Jágr věří, že si sezonu v kanadském klubu Calgary Flames užije, i kdyby moc nehrál. Při setkání se svými nejoddanějšími fanoušky sdruženými ve skupině Travelling Jagrs, kteří se snaží navštívit všechny jeho zápasy, řekl, že se k nim klidně občas přidá.

SPORT HOKEJ NHL JAGR 528