Úrokové sazby v české ekonomice mohou růst rychleji, než se dosud předpokládalo, a přinést tak zdražení hypoték, úvěrů a další posílení koruny. Vyplývá to z rozhovoru, který člen vedení České národní banky Vojtěch Benda poskytl HN.

Benda v rozhovoru řekl, že by hospodářství prospělo zvýšení klíčové úrokové sazby o 50 až 75 bazických bodů ještě letos. Takzvaná dvoutýdenní reposazba je momentálně na úrovni 0,25 procenta, poté co ji centrální banka v srpnu poprvé zvýšila od dob finanční krize.

"Do konce roku by teoreticky mohlo dojít ještě k jednomu nebo dvěma zvýšením," řekl Benda. Bankovní rada bude letos o sazbách hlasovat už jen 2. listopadu a 21. prosince.

Jestliže Bendův pohled bude sdílet víc členů sedmičlenné bankovní rady, může se stát, že se trhy zatím mýlí v tom, jak rychle české úrokové sazby porostou. Všech šestnáct analytiků v průzkumu agentury Reuters z 25. září předpokládalo letos už jen jedno zvýšení - o 25 bazických bodů. Klíčová sazba by ale podle Bendy mohla být už před Vánoci na jednom procentu a ve zvyšování by se mohlo pokračovat z kraje roku znovu. Medián odhadů trhu Reuters ale má reposazbu na konci března na 0,63 procenta. Scénář rychlejšího zvyšování sazeb by znamenal nejen dražší hypotéky a úvěry, ale i pokles cen dluhopisů a atraktivnější českou měnu vůči euru a jiným měnám. Euro má totiž úroky stále kolem nuly.

Důvody pro rychlé zvyšování hlavní úrokové sazby vidí ekonom Benda v tom, jak roste české hospodářství, mzdy i spotřeba domácností. V těchto indikátorech růst předčil prognózou, kterou banka vytvořila v srpnu. Bankéř si navíc myslí, že růst hrubé mzdy ve druhém čtvrtletí, který byl meziročně 7,6 procenta, je "začátek nějakého dlouhodobějšího trendu".

"Je zjevné, že ekonomika už teď vykazuje určité známky přehřívání. Není to zatím tak fatální, aby se to hned výrazně přelévalo do inflace, ale můžeme tím pádem v klidu pokračovat se zvyšováním sazeb," řekl Benda. Faktorem také je, že koruna neposiluje tak, jak banka předpokládala, a tudíž inflaci příliš nebrzdí.

Benda připomněl, že konečné rozhodnutí o sazbách záleží na hlasování sedmi centrálních bankéřů a nelze ho předvídat. On a jeho dva kolegové už s plánem na zvýšení neuspěli minulý měsíc, na posledním měnovém zasedání rady 27. září. Tehdy hlasovali pro zvýšení klíčové repo sazby o 25 bazických bodů na 0,5 procenta. Čtyři ostatní členové rady ale byli proti a prosazovali počkat do dalšího zasedání, kdy bude k dispozici nová prognóza vývoje inflace.

Benda upozorňuje, že s mírnějším růstem sazeb na mezibankovním trhu (takzvaný PRIBOR) počítala i srpnová prognóza centrální banky. "Naše aktuální prognóza indikuje tříměsíční PRIBOR do poloviny roku 2018 kolem 0,6 procenta. Vzhledem ke zmíněným faktorům ale předpokládám, že ta sazba bude nakonec o něco výš," řekl. Odhady analytiků z průzkumu Reuters nechtěl komentovat

Ekonom Benda v ČNB pracoval jako analytik už na začátku své pracovní kariéry – v letech 1998 až 2006. V letech 2006–2012 se coby senior ekonom podílel na ekonomickém výzkumu finanční skupiny ING, kde vytvářel analýzy a strategie pro finanční trhy. Pracoval také v brokerské firmě BH Securities. Členem bankovní rady se Benda stal loni v červenci.

rozhovor týdne: Česká ekonomika se přehřívá. Zvyšujme sazby, je na to vhodná doba, vyzývá člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda

Ekonom: Ekonomika je na růst úroků připravena, zvýšení v listopadu je téměř jasné

"Souhlasíme s Vojtěchem Bendou, že ekonomika je na růst úroků připravena. Vykazuje totiž od začátku roku excelentní výkonnost," napsal v komentáři ekonom investičního bankovnictví Komerční banky Viktor Zeisel. "Domníváme se ale, že další členové bankovní rady budou chtít postupovat opatrněji a klíčová úroková sazba se bude zvedat pozvolněji, než jak navrhuje Benda."

V reakci na Bendovo prohlášení posílila koruna o tři haléře na 25,85 za euro.

Zeisel také řekl, že zvýšení sazeb v listopadu je téměř jisté. Podle něj je také velmi pravděpodobné, že se v příštím roce budou zvedat ještě několikrát. Komerční banka předpokládá příští rok tři zvýšení a na konci roku 2018 by repo mělo být na úrovni 1,25 procenta. Analytici z Komerční banky si totiž myslí, že koruna bude dál posilovat a tím udělá část práce za centrální banku.

"Úroky nicméně porostou a to znamená zdražení úvěrů, ale výnosy by se mohly začít zvedat i na spořících účtech," řekl Zeisel.

Více se úrokovým sazbám věnuje rozhovor s Vojtěchem Bendou v pátečním vydání Hospodářských novin v rubrice Rozhovor týdne.