Klienti největší české banky ČSOB a její Poštovní spořitelny letos na dovolených od července do srpna utratili o pětinu více peněz než loni, v průměru 10 100 korun.

Její čísla potvrzují, že více roste popularita přímo platby kartou než hotovými penězi, které si předtím lidé vybrali v zahraničí z bankomatu. I tak je z dat vidět, že Češi více utrácejí. Bankomatové výběry klientů této skupiny v cizině meziročně vzrostly o čtvrtinu, u plateb kartou to bylo o 60 procent. Platební kartu využili její klienti v průměru na zahraniční dovolené šestkrát.

Nejvíce podle čísel ČSOB Češi vytahovali karty při placení v italských obchodech. Následovalo Německo, Chorvatsko, Slovensko a Rakousko. Zhruba polovina celkových útrat padla na ubytování, nákupy potravin v obchodech, restauracích a na pohonné hmoty.

"Češi si stále častěji vybírají peníze z bankomatů až na místě dovolené a čím dál více v zahraničí platí kartou. Neustále proto pracujeme na zvyšování bezpečnosti karet a přinášíme inovace, které cestovatelům v zahraničí usnadní život. Jedná se například o celoroční cestovní pojištění karty, placení kartou v chytrém telefonu pomocí aplikace ČSOB NaNákupy, která umožňuje potvrzení plateb otiskem prstu," dodává Jan Zahradníček, analytik produktů ČSOB k letním trendům placení v zahraničí.

Češi také mnohem více využívají karty k nákupům v zahraničních e-shopech. Podle dat Sdružení pro bankovní karty nákupy letenek a ubytování na zahraničních e-shopech rostly meziročně o 32 procent celkem na 28 miliard korun. Když jde o zboží, Češi využívají hlavně e-shopy z Číny, Británie a Německa, uvedla nedávno analýza banky Creditas.