Na poslední chvíli - těsně před volbami - se ministru Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) podařil zahraničněpolitický průlom, který slíbil českému byznysu.

Téměř po 20 letech končí diplomatická "studená válka" mezi Českem a Íránem, obě země si mají v řádu týdnů potvrdit velvyslance a tím narovnat vztahy.

Prahu a Teherán v minulosti rozdělilo působení Rádia Svobodná Evropa na české půdě, jež vysílá i pro Írán, a také obavy z nukleárního programu blízkovýchodní země. Po uvolnění mezinárodních protijaderných sankcí začátkem roku 2016 sleduje íránský trh celý "západní" byznys, včetně českých firem. Aktivní už tam je třeba Zetor, vstup připravuje Škoda Auto.

Dveře jim v teokracii, kde se byznys neobejde bez dobrých politických kontaktů, už teď pomáhá otevírat zkušený diplomat Svatopluk Čumba.

Čerstvě má od Íránců takřka historické schválení své nominace pro post velvyslance − tzv. agrement. "To bylo uděleno v červenci 2017. Termín stanovení předání originálů pověřovacích listin hlavám států v obou zemích se očekává v brzké době," sdělila HN Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

70 mil. USD

činil v roce 2016 objem obchodu mezi Českem a Íránem, meziročně to je růst o 36 procent. Za prvních sedm měsíců roku 2017 obchodní bilance již přesáhla 55 milionů dolarů.

To, že se tentokrát nejedná o diplomatickou stínohru, která by nakonec mohla vyznít do prázdna, naznačuje fakt, že také Íránci již požádali českého prezidenta Miloše Zemana o schůzku.

"Žádost o předání pověřovacích listin jsme od íránské strany obdrželi na podzim 2017," uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj by k neobyčejné nástupní audienci mělo dojít do konce letošního roku.

Naposledy v Íránu dosloužil český ambasador v roce 1994. Íránci stáhli svého velvyslance z Prahy v roce 1998 na protest proti kritickému perskému vysílání Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL).

"Vysílání RFE/RL již nebylo při projednávání o povýšení diplomatického zastoupení zásadním tématem," tvrdí dnes české ministerstvo zahraničí.

Ale cesta ke smíření mezi Prahou a Teheránem byla každopádně napínavá. Už loni na jaře ministr Zaorálek řekl, že velvyslance chce mít v Íránu a v další citlivé destinaci, na Kubě, v řádu měsíců. V Havaně však na rozdíl od Teheránu už plnohodnotný český ambasador úřaduje od loňského října.

Diplomat Čumba si však musel počkat, i když vlastní přesvědčivé CV − předtím pracoval jako velvyslanec třeba v Libanonu, kde řešil například zmizení pětice Čechů a jejich údajnou výměnu za Libanonce Alího Fajáda.

Součástí česko-íránských námluv byl i vládní návrh zrušit zákon z roku 2000, který zakazuje českým firmám ucházet se o zakázky spojené s jadernou elektrárnou Búšehr. Silně za to lobboval i šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Jenže proti se letos v září postavila Poslanecká sněmovna − zákonodárci se odvolávali především na speciální vztah Česka k Izraeli, který íránský jaderný program vnímá jako klíčové nebezpečí pro svou existenci. "Íránská média sice zmiňovala, že zrušení zákona nebylo přijato, ale nejedná se o překážku rozvoje vzájemných vztahů," sdělilo HN české ministerstvo zahraničí.

České firmy se v Íránu zatím "chytily" v dopravě. Například brněnský Zetor už loni v lednu oznámil kontrakt na dodávku 250 traktorů. "Do Íránu byla dodána více než polovina z původně avizovaného počtu. V této chvíli probíhají jednání s partnerem o prodloužení spolupráce," řekl HN Daniel Špaček, manažer Zetor Tractors pro nové trhy.

Firma se podle jeho slov nesetkala s nedůvěrou, která by mohla pramenit z degradovaných vztahů nebo problematických otázek, jako je RFE/RL, jaderné embargo nebo vztah k Izraeli.

"Obecně lze říci, že jednání v Íránu jsou obvykle velmi zdlouhavá a komplikovaná a mnohdy je třeba se obrnit trpělivostí," popisuje zkušenosti z jednání v málo známé zemi Špaček.

Mnohem víc než v západních demokraciích tam podnikatelé potřebují podporu politické sféry.

"Za komplikace při jednáních považujeme administrativní zátěž, která vyplývá z íránské legislativy, kdy vláda posuzuje a schvaluje jednotlivé obchodní transakce," doplňuje k poměrům v zemi Daniel Špaček.

V jednání je také dodávka 400 autobusů společnosti SOR Libchavy v hodnotě dvou miliard korun a čeká se vstup mladoboleslavské Škody Auto na íránský trh.