Udržení oděvního řemesla, zaměstnávání až 160 švadlen nebo skloubení pracovního oblečení s módou vyšvihlo firmu Altreva na první místo regionálního kola Vodafone Firmy roku na Vysočině. Společnost vyrábí pracovní oděvy více než dvě dekády.

Švadleny v Třebíči šijí mimo jiné oděvy pro zdravotnictví, průmysl nebo personál hotelů. Jejich výrobky nosí například zaměstnanci pekáren Penam, Plzeňského Prazdroje či lékárenského řetězce Dr. Max. "Mimo náš zájem nezůstává ani móda, důkazem je kolekce firemního oblečení pro lékárny řetězce Dr. Max, na nichž se podílela i přední česká návrhářka Beata Rajská," upřesňuje Jan Sokol, produktový manažer společnosti Altreva. 

Vodafone Firma roku 2017 Kraje Vysočina:

1. ALTREVA spol. s r.o. – výroba pracovních oděvů (Třebíč)

2. První brněnská strojírna Velká Bíteš – výroba letecké techniky (Velká Bíteš)

3. IKbike s.r.o.  výroba vozíků pro osoby se sníženou pohyblivostí (Velké Meziříčí)

Kořeny společnosti sahají do roku 1992. Tehdy třebíčské oděvní družstvo Oděva, které bylo založeno těsně po válce, začalo spolupracovat s belgickou rodinnou firmou Alsico. O dva roky později vznikl společný podnik Altreva. Výsledkem propojení zahraniční skupiny s více než půl století trvající výrobou pracovních oděvů a tuzemského družstva je nyní firma, jejíž tržby za rok 2016 dosáhly téměř 370 milionů korun. 

Na druhém místě regionálního kola skončila První brněnská strojírna Velká Bíteš. Firma zajišťuje výrobu, vývoj a testování letecké techniky. Mezi její zákazníky patří výrobci vrtulníků, menších letadel nebo cvičných terčů. Společnost zároveň zvítězila v kategorii Vodafone Odpovědná firma roku 2017.

Třetici nejúspěšnějších firem regionu Vysočina uzavřela společnost IKbike s výrobou unikátních vozíků pro osoby se sníženou pohyblivostí dolních končetin. Firmu před třemi roky založil devítinásobný účastník Rally Dakar na motocyklu Ivo Kaštan. "Je hodně lidí, kteří možnost cítit vítr na tváři, o tu svobodu, přišli, naším cílem je jim tu možnost vrátit," říká Kaštan. Vozík Rid-e už zkvalitnil život více než dvěma desítkám zákazníků. "Vše děláme v podstatě ve dvou lidech, já a manželka Viera. Ta společnost vede, stará se o obchod nebo finance a já mám na starosti výrobu, tedy montáž vozíků z dílů od subdodavatelů," přibližuje Ivo Kaštan. Firma již získala prvního obchodního partnera v Holandsku a snaží se dostat do dalších evropských zemí. 

Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Kraje Vysočina:
 

Česká spořitelna Živnostník roku 2017 Kraje Vysočina:

1. Helena Pudilová  kadeřnictví (Jihlava)

2. Hana Pacalová – obchod se zdravou výživou (Humpolec)

3. Eva Stoklásková Hegerová  projekce a realizace zahrad (Hybrálec)

V kategorii Česká spořitelna Živnostník Kraje Vysočina 2017 uspěla kadeřnice Helena Pudilová. "Nejprve jsem vyzkoušela pracovat sama na ‚křeslo‘, po dvou letech si založila první malé kadeřnictví," vypráví. Řemeslu se věnuje 25 let, za tu dobu si vyzkoušela sama vést tři salony. "Ale tam, kde jsem nemohla dohlížet, to nikam nevedlo," přiznává. Před dvěma roky koupila dům v centru Jihlavy a vybudovala studio, kde zaměstnává 16 lidí. Kromě střihu dnes nabízí i masáže, stylistiku nebo focení. Zároveň sama školí kadeřnickou chemii.

Druhou nejúspěšnější živnostnicí se stala Hana Pacalová se svým obchodem se zdravou výživou, čaji, kávou a regionálními produkty. Na stupně vítězů dosáhla i Eva Stoklásková Hegerová, která se od květinářství postupně propracovala až k navrhování a stavění zahrad.

Soutěž Firma a Živnostník roku vyhlašují Hospodářské noviny a letos se koná už podvanácté. Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků se uskuteční 6. prosince na pražském Žofíně.