Zeleným bankovkám se v posledních týdnech daří. Vůči euru se kurz dolaru dostal z hodnot nad 1,20 dolaru za euro, které opanoval na přelomu srpna a září, pod 1,18. Impulzem bylo zasedání amerických centrálních bankéřů, kteří vidí dolarové sazby výše ještě do konce letošního roku. A s růstem sazeb na prosincovém zasedání centrální banky počítá i trh.

Otázkou dneška ale je, zda na těchto očekáváních něco změní jedna z nejdůležitějších statistik měsíce − data z trhu práce. Bojíme se, že za toto září bude poprvé po sedmi letech vykázán zánik pracovních míst. Obavy z toho, že Spojené státy spadly do recese, jsou však liché. Do USA pouze vtrhnul Harvey. Je zřejmé, že letošní nezvykle silná hurikánová sezona se na datech z ekonomiky podepsala.

Odhadovat dopad takovéto přírodní katastrofy je velmi obtížné. Existuje sice historická zkušenost z roku 2005 s hurikánem Katrina, nyní ale byla postižena výrazně větší oblast. Z pohledu zaměstnanosti jde zhruba o pětkrát větší území.

Dosud zveřejněné indikátory v podobě týdenních šetření z trhu práce či dallaského Fed indexu průmyslové aktivity žádné katastrofické scénáře ovšem nenaznačují. Ačkoli tedy lze od statistiky očekávat zvýšenou rozkolísanost trhu, na prosincovém vzestupu dolarových sazeb by to nic změnit nemělo.