Pojďte si k nám pro peníze, volá šéf pražské burzy Petr Koblic vytrvale na firmy, ale ty jako by neslyšely. Kromě banky Moneta, která na pražský parket spadla tak trochu z nebe poté, co se bývalý majitel GE rozhodl vycouvat z finanční branže a už několikátý rok bezvýsledně hledal přímého kupce, se v pokrizové éře nikoho významného ulovit nepodařilo (velmi malý úpis Kofoly můžeme zatím v klidu zanedbat).

Naopak, majitelé některých letitých opor či uchazeči o ně oznámili záměr z burzy odejít.

Někdy měla burza, a s ní i natěšení drobní investoři, vysloveně smůlu. Jednou z výhybek, které nasměrovaly tuzemský kapitálový trh do stanice Stagnace, bylo rozhodnutí KBC odvolat plán počítající s prodejem významného podílu v největší české bance ČSOB portfoliovým investorům.

Belgická matka totiž moc dobře věděla, co v její oblíbené dcerce dříme, a proto udělala vše, aby se ze závazku, který musela udělat v době hluboké krize, vyvázala. Se znalostí toho, jak se trh vyvíjel, není vůbec odvážné tvrzení, že kdo by tehdy akcie ČSOB koupil, tomu by se se započtením dividend investice nejméně zdvojnásobila.

Ne že by bance tak rostla ziskovost, to se "jen" nyní trh na bezproblémové finanční tituly dívá docela jinýma očima.

Taková výrazná success story burze chybí a dnes restartovaný program Start ji také nevytvoří. Ale odepisovat předem ho nemusíme. Je to zajímavý pokus, jak zařídit veřejnou obchodovanost za co nejmenší peníz. Zádrhely tu ale jsou také.

Zejména riziko, že se na Start pohrnou zájemci, kteří neuspěli u soukromých investorů − a že takových, kdo mají nadité peněženky, v Česku je. Že se tedy bude vybírat už z přebraného zboží. Mluvit o veřejné obchodovanosti, když interval mezi nákupem a možným prodejem bude čtvrt roku, je také odvážné, ale u malých firem to smysl dává.

Dvousečná je pak vlastnost, kterou Koblic vydává za výhodu: firmička získá kapitál bez toho, že by do svých orgánů musela pustit investora. Jistě, pro podnikatele, který sám sebe vnímá jako mozek a motor start-upu v jednom, je to pohodlnější, ale často je jiná perspektiva přínosem.

Jako školka pro firmy a propagace kapitálového trhu může Start sloužit dobře. Více vzdělávacích aktivit ostatně české burze doporučuje i tento týden zveřejněný materiál Světové banky. Určitě ale bude potřeba "firemní předškoláky" vést k řádnému chování odpovídajícímu vyspělému kapitálovému trhu. O to víc, že páky malých akcionářů budou slabé. Aby se z programu lákajícího na burzu peníze i zájemce o ně nestal faktor odstrašující.