Podle oficiálních údajů drží Irsko americké federální dluhopisy v objemu 311 miliard dolarů. Víc než tato ostrovní republika, kde žije necelých pět milionů obyvatel, mají už jen asijští obři Japonsko a Čína. Statisticky tak v průměru na každého Ira včetně nemluvňat připadají americké dluhopisy za 65 tisíc dolarů, v přepočtu asi 1,4 milionu korun. Tento průměr je však zavádějící. Ve skutečnosti průměrný Ir nevlastní téměř žádné americké dluhopisy. Všechny drží americké firmy, jež mají z daňových důvodů svoje pobočky právě v Irsku.

Irsko daní firmy sazbou 12,5 procenta, v USA je to téměř 40 procent. Přes irskou pobočku velké společnosti jako Apple či Google oficiálně obsluhují své zákazníky pro celou Evropu, někdy i větší část světa. Firmy pak musí držet tyto zisky mimo USA, aby se vyhnuly jejich dodatečnému dodanění. Jenže stovky miliard dolarů potřebují nějaké umístění. A tak korporace kupují nejen vlastní akcie, ale hlavně dluhopisy americké vlády nebo i jiných amerických firem.

Deník Financial Times odhaduje, že 30 největších amerických firem drží v hotovosti skoro 1200 miliard dolarů, a následně tak představují jednoho z hlavních investorů na americkém dluhopisovém trhu.

Zajímavé bude sledovat, co se stane, pokud projdou daňové škrty, jak je navrhuje prezident Trump. Jejich dopady se nemusí týkat jen firem, výběru daní, ale třeba i dluhopisového trhu.