Zatímco na začátku srpna se česká měna po zvýšení úrokových sazeb centrální banky dostala pod 26 korun za euro jen na hodinu a půl, nyní se pod touto hranicí nachází stabilně už druhý den. V úterý odpoledne se kurz pohyboval okolo 25,92 koruny za euro. "K dnešnímu dni (úterý, pozn. red.) koruna vůči euru v porovnání s úrovněmi z konce roku 2016 posílila zhruba o 4,2 procenta. To je více než kterákoliv jiná měna v Evropě či Asii," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Podle ekonomů přispěla k posílení měny i tentokrát především Česká národní banka. Na svém zasedání minulý týden sice k dalšímu zvýšení sazeb ještě nepřistoupila, ale hlasování Rady skončilo nejtěsnějším možným poměrem 4 : 3. To ukazuje na velkou pravděpodobnost, že v listopadu už sazby nahoru půjdou. "Za rozhodující faktor stávajícího posilování koruny považuji odhodlanost české centrální banky pokračovat ve zvyšování jejích úrokových sazeb, která je více zřetelná i díky rychlejšímu růstu mezd," uvedl ekonom Citibank Jaromír Šindel.

ČNB se růstem sazeb snaží krotit inflaci. Ta v srpnu dosáhla 2,5 procenta a už devět měsíců v řadě se drží na nebo nad dvouprocentním cílem centrální banky. Do začátku letošního dubna přitom ČNB umělým oslabováním koruny naopak růst inflace podporovala. Na nákup eur na devizovém trhu vydala v rámci intervencí přes dva biliony korun. Vyšší sazby pak do Česka lákají investory, kteří hledají nejvýhodnější způsob, jak zhodnotit své volné prostředky. Čím více peněz do Česka zvenku přiteče, tím vyšší tlak na zhodnocení měny vznikne. Posilování koruny je podporováno také silným růstem ekonomiky, zvyšováním mezd a nízkou nezaměstnaností.

Ekonomové se shodují na tom, že česká měna bude posilovat i dál. V následujících měsících by se mohla podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře dostat až k úrovni 25,70 za euro, na které se nacházela v listopadu 2013 před tím, než ČNB přistoupila k jejímu umělému oslabování. "Impulz může přinést zasedání ČNB na začátku listopadu. Otázkou na něm však nebude jen případné další letošní zvýšení sazeb, ale také to, jak prudké zvyšování sazeb plánuje ČNB pro příští rok," uvedl Sklenář.

Podle Radomíra Jáče se koruna pod úrovní 25,70 za euro "usadí" v průběhu prvního čtvrtletí roku 2018. Nejpozději v létě 2018 by pak mohla prorazit úroveň 25,50 za euro. "Koruna má na to, aby posílila, ale uplynulý půlrok od konce kurzového závazku ukazuje, že tento vývoj není vždy jednoduchý a přímočarý," uvedl Jáč.

Zpevňování české měny očekává také hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Do konce příštího roku by se podle něj kurz mohl dostat až na úroveň 25 korun za euro. "Pozor ale na efekt konce roku, kdy z různých důvodů včetně regulatorních mohou být někteří investoři donuceni částečně koruny prodat. Existuje tak riziko dočasného oslabení koruny," pojmenoval jedno z rizik pro příští měsíce Vejmělek.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše je důležité mít na paměti také to, že spekulanti, kteří před dubnovým koncem kurzového závazku ČNB vsadili na posílení české měny, stále drží koruny za desítky miliard eur. Růst sazeb by přitom mohl přilákat další zahraniční peníze, což by pro korunu mohlo znamenat riziko do budoucna. "Čím víc překoupená bude koruna dnes, tím víc citlivá bude na změnu měnové politiky v eurozóně. První zvýšení sazeb Evropské centrální banky může nastartovat odliv spekulativního kapitálu a může korunu dočasně výrazně oslabit," varuje Bureš. Zároveň ale dodává, že v tuto chvíli se ECB k ničemu takovému nechystá.

Vývoj kurzu koruny od začátku roku

Zdroj: Thompson Reuters