Britský řetězec supermarketů Tesco by mohl prodat své aktivity v Maďarsku a dalších zemích v regionu, tedy v Česku, Polsku a na Slovensku. Klíčové je, zda bude pokračovat tlak na zvýšení mezd zaměstnancům. V pondělí to napsal maďarský list Magyar Idők s odvoláním na informace od manažera firmy Tesco v Londýně, který si nepřál být jmenován.

Tesco je z nejhoršího venku, v Česku zatím zůstane. Zmenší prodejny a pokusí se vyhnout výkyvům cen potravin, třeba másla

Firma by podle zdroje mohla prodat své aktivity v jednotlivých zemích dohromady, anebo odděleně. K prodeji by mohla přistoupit nejdříve v březnu příštího roku.

List upozornil, že podnikatelský plán Tesca na letošní rok nepočítá s růstem mzdových nákladů. Společnost propouští zaměstnance v regionu, včetně 250 v Maďarsku. Zaměstnanci firmy v Maďarsku nedávno stávkovali kvůli krachu jednání o růstu mezd s vedením.

Na českém trhu působí Tesco od roku 1996. V současnosti má v zemi zhruba dvě stovky obchodů. Provozuje také franšízingovou síť Žabka, která má přes stovku prodejen.

České vedení se v červnu dohodlo s odborovou organizací, že se zaměstnancům prodejen řetězce Tesco od července zvýší základní tarifní mzdy v průměru o 11 procent. Některým mzdy vzrostou až o 14 procent. Průměrnou výši mezd však společnost neoznámila.