Český kapitálový trh - tedy obchod s akciemi, dluhopisy a dalšími cennými papíry - přispívá málo k růstu tuzemské ekonomiky a stát by jej měl více podpořit. To jsou závěry analýzy Světové banky, která domácí trh zkoumala s finanční podporou Evropské unie.

V porovnání s podobnými ekonomikami by mohl český kapitálový trh "hrát mnohem větší roli v podpoře ekonomického růstu země", uvádí ekonomové Světové banky v analýze, zveřejněné v pondělí. "Je možné, že uvnitř české ekonomiky existují ještě jiné faktory pro růst, ale klíčová složka chybí - schopnost široce zprostředkovávat transakce s akciemi a zajišťovat dlouhodobé dluhové financování," stojí v dokumentu.

Čtyřčlenný tým, vedený ekonomkou Raquel Retelierovou, na analýze pracoval od prosince. Experti do něj zapracovali připomínky desítek bank, investičních fondů, brokerských společností i ministerstva financí. Projekt financovala Evropská unie.

Ekonomové se zabývali tím, proč jde v Česku málo firem se svými akciemi na burzu a proč celkové objemy akciového obchodování nerostou. Světová banka argumentuje, že rozvinutý kapitálový trh a ekonomická prosperita jsou spojené nádoby. Fungující trh s akciemi a dluhopisy vytváří prostředí, ve kterém mají firmy snazší cestu k penězům na rozvoj svých aktivit, což podporuje zaměstnanost a tvorbu materiálního bohatství. Zároveň trh dává šanci pro investování a tím vytváří příležitosti pro zhodnocení úspor lidí, například na důchody.

Analýza přináší přes padesát doporučení pro stát a instituce v oblasti kapitálového trhu. Podle dokumentu by ministerstvo financí mělo vytvořit pracovní skupinu, která by koordinovala změny ve prospěch kapitálových trhů. Ministerstvo i ČNB by měly v EU například aktivněji vystupovat na ochranu kapitálového trhu tam, kde regulace EU představuje pro trh tuzemské velikosti nadměrnou zátěž. Na tiskové konferenci ale na dotaz HN Retelierová neřekla konkrétně, o jakou regulaci jde.

Stát by také měl zvážit prodej svých podílů v některých firmách a myslet při těchto transakcích také na nabídku pro drobné investory. U ostatních státních firem by měl stát podpořit financování prostřednictvím veřejně obchodovaných dluhopisů. Změnit by se měl také přístup ČNB, centrální banka by měla například dovolit firmám používat jako zástavu pro refinancování některé firemní i státní dluhopisy.

Doporučení se také dotkly jazykové stránky dokumentů. Dokumenty i menších emitentů akcií nebo dluhopisů by měly být v angličtině, aby k nim měli přístup i mezinárodní investoři. Stát, pražská burza a další instituce by se také měly vynaložit víc úsilí na propagaci významu obchodu s cennými papíry. Měla by například vzniknout příručka pro menší firmy s informacemi o výhodách kapitálového trhu. Zřídit by se také měla webová stránka, která by poskytovala všechny informace spojené s kapitálovým trhem jednotně.

Podle analýzy nevyužívá český trh dostatečně domácí apetit pro investování. Česko má totiž třetí nejvyšší podíl úspor vůči hrubému národnímu důchodu z celé EU. Každým rokem česká ekonomika vytvoří 46 miliard eur úspor, což je více, než hodnota všech firem, jejichž akcie jsou obchodovány na pražské burze, konstatuje banka.

Za slabou aktivitou kapitálového trhu stojí hlavně dominantní pozice bankovního financování v ekonomickém systému a dostatek peněz v bankách. K tomu navíc přispěly rekordně nízké úrokové sazby, které způsobily ještě větší dostupnost úvěrů.

Dokument bude sloužit jako výchozí materiál pro koncepci rozvoje kapitálového trhu, která se na ministerstvu financí připravuje. Aleš Králík, vedoucí oddělení kapitálových trhů na ministerstvu, řekl, že ministerská koncepce bude po předložena vládě, až bude po volbách ustavena.

reklama
Přeposlat
Diskuse

Nejnovější

Vesnické ANO a NE Babišovi. Čím žijí obce, kde má politické hnutí rekordně vysokou a naopak nízkou podporu?

Koho jsem volil? Přece Lucifera, bručí čert,... více
Téma 16.12.2017

Jistě, pane premiére: Měli jsme stisknout "jaderný knoflík" a EET úplně zrušit, říká pět soudců Ústavního soudu

Ústavní soud zrušil část zákona o elektronické... více
Domácí 16.12.2017

Český start-up zvyšuje rychlost strojů díky novým povrchovým materiálům. Povlaky tenčí než vlas nanáší atom po atomu

AdvaMat vyvíjí a vyrábí unikátní povrchové... více
Podniky a trhy 13.12.2017

Velké akvizice v USA ožily až v druhé polovině roku. Jen od listopadu přibyly tři obří transakce za více než čtvrt bilionu dolarů

Americké firmy se čile pustily do akvizic až... více
Podniky a trhy 15.12.2017

Miloš Zeman outsourcoval financování svého znovuzvolení na síť Martina Nejedlého a Strany práv občanů. Mediální magnát Michal Voráček podporu Zemana popírá

Miloš Zeman kampaň nedělá, podpora od... více
Téma čísla 14.12.2017

Proti migraci je třeba bojovat třeba i zdí, řekl Wilders na pražské konferenci. "Hanba" znělo z pochodu několika stovek lidí

Proti setkání zástupců protiimigračních stran v... více
Domácí 16.12.2017

Na českých vysokých školách přibývá studentů z bývalého Sovětského svazu a pomalu vytlačují Slováky

Loni v Česku studovalo přes 43 tisíc cizinců.... více
Domácí 16.12.2017

Energetický drink z čaje vyrábí jako jediný na světě. Začal ho prodávat na festivalech, dnes vyrábí přes tisíc lahví denně

Čajový specialista Jaromír Horák před dvěma lety... více
Probyznysinfo 16.12.2017

Nové testovací centrum automobilky BMW u Sokolova svým významem předčí stávající centra v západní Evropě

Zástupci německé automobilky BMW odhalili... více
Byznys 15.12.2017

Číňané představili návrh lázeňských Pasohlávek. U Nových Mlýnů chtějí postavit hotel a desítky bytů

Čínská společnost RiseSun představila své plány... více
Byznys 15.12.2017