Česká měna se v pátek odpoledne přiblížila nejsilnějším úrovním od dubnového konce kurzového závazku centrální banky. Euro bylo možné na mezibankovním trhu koupit v jednu chvíli i za 25,92 koruny. Levnější bylo už jen na začátku srpna po zasedání ČNB, na kterém bankovní rada přistoupila poprvé po bezmála deseti letech ke zvýšení úrokových sazeb.

Také nyní hrají podle ekonomů roli sazby centrální banky. Ve středu je sice ČNB nechala na stávající úrovni, ale rostou očekávání, že je zvýší v listopadu. Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera je ale překvapením, že česká měna prolomila hranici 26 korun za euro právě v pátek.

"Očekávání dalšího růstu sazeb začal trh zohledňovat už dříve, ne až po středečním jednání ČNB. Hlavní příčinou dnešního (pátečního) vývoje tak může být nižší objem obchodů na trhu způsobený prodlouženým víkendem ve spojení s některými obchody, které se odehrávají na konci čtvrtletí," uvedl Seidler.

Museli jsme papiňák trochu přetlakovat

Podle ekonoma Tomáše Holuba z ČNB je v pořádku, že se české hospodářství mírně přehřívá, protože to umožní plynulé zvyšování úrokových sazeb a návrat k normálu.

jarvis_59ba71af498e27acc3b2d8d9.jpeg

Čtěte zde

Ve dnech s menší obchodní aktivitou mohou kurzem koruny výrazněji pohnout i menší obchody, které by v běžný všední den takový dopad neměly.

Sedmičlenná bankovní rada ČNB ve středu ponechala základní úrokovou sazbu na 0,25 procenta. Rozhodnutí ale přijala jen nejtěsnější možnou většinou. Tři ze sedmi radních byli pro zvýšení sazeb už nyní. Guvernér Rusnok vzápětí na tiskové konferenci uvedl, že se členové bankovní rady obecně na potřebě dalšího růstu sazeb shodují. Podle analytiků je tak velmi pravděpodobné, že ke zvýšení sazeb dojde už na příštím zasedání bankovní rady 2. listopadu.

Zvyšováním sazeb se centrální banka snaží krotit inflaci. Ta v srpnu dosáhla 2,5 procenta a už devět měsíců v řadě se drží na nebo nad dvouprocentním cílem ČNB. Ekonomice se daří a zejména na trhu práce dochází k přehřívání. Počet volných pracovních míst je na rekordu a nedostatek pracovních sil má za následek rychlý růst mezd. Lidé by díky tomu mohli začít ještě více utrácet, což by ceny hnalo dál vzhůru.

Od listopadu 2013 až do letošního dubna přitom centrální banka ve snaze naopak inflaci podpořit uměle oslabovala korunu. Na to, aby ji udržela pod hranicí 27 korun za euro, nakoupila postupně na devizovém trhu eura za více než dva biliony korun. Před zavedením kurzového závazku bylo možné jedno euro na trhu pořídit zhruba za 25,70 koruny.

Česká měna prolomila hranici 26 korun za euro
kurzkoruny29092017
Zdroj: Thomson Reuters