Sdílená ekonomika nabírá v Česku v posledních pár letech na obrátkách. Na českém trhu už je Airbnb na pronajímání bytů, Uber a Taxify na krátkodobé jízdy po městě a BlaBlaCar na spolujízdu. Letos na jaře na trh vstoupily dvě nové služby na půjčování aut – SmileCar a HoppyGo.

Všechny tyto služby mají společné to, že pomocí aplikací na chytrých telefonech propojí dvě strany. Jedna strana něco má, ale moc to nevyužívá a tím pádem to chce někomu za honorář půjčit. Ta druhá to nemá, protože by to dostatečně nevyužila, a tím pádem si to chce od někoho půjčit. A za propojení dvou stran si služby účtují poplatek. K tomu poskytují ještě zákaznickou podporu a ve většině případů majetek také pojistí.

Přesně to dělají výše zmíněné SmileCar a HoppyGo. Obě společnosti jsou zatím ve startupové fázi a jsou vyvíjené v Česku. SmileCar spustil dopravce Leo Express a HoppyGo si podle informací HN nechala Škoda Auto vyvinout u technologického studia Creative Dock.

Vlastním staré auto, které v podstatě nepoužívám, a tak mě lákalo obě služby vyzkoušet. Ostatně se říká, že je lepší, když staré auto delší dobu nestojí a čas od času se projede.

SmileCar i HoppyGo také tvrdí, že půjčováním přispívá člověk k lepšímu životnímu prostředí. Momentálně je to spíš pohádka, ale dlouhodobě carsharing může tuhle roli hrát.