Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vytváří speciální tým, který se bude zabývat rychle rostoucím světem digitálních měn. Nový útvar Cyber Unit má zabránit kybernetickým hrozbám a ochránit drobné investory, které alternativní měny stále více přitahují. Zaměří se i na úmyslnou manipulaci trhem nebo využívání bitcoinu a dalších kryptoměn k nákupu nelegálního zboží.

"Hrozby spojené s kryptoměnami a jejich zneužíváním představují jedno z největších rizik pro investory i celé odvětví," uvedla v prohlášení Stephanie Avakianová, jedna z ředitelek divize SEC, která dohlíží na vymáhání tržních pravidel. Jednotka Cyber Unit podle ní umožní komisi identifikovat a vyšetřit nový typ hrozeb, kterým čelí.

Až donedávna byl svět bitcoinů a dalších digitálních měn spojovaný hlavně s malou skupinou nadšenců, kteří věřili, že decentralizovaná měna nabídne alternativu ke státy řízenému bankovnímu systému. Největším negativem s nimi spojovaným bylo dlouhou dobu hlavně praní špinavých peněz a nelegální anonymní tržiště, které umožňovalo nákup drog či zbraní.

44 miliard

korun vložili investoři do projektů různých kryptoměn. Tržní hodnota všech digitálních měn dnes dosahuje tří bilionů korun.

S prudkým růstem ceny bitcoinu, jež za poslední rok vyskočila na dnešních 4000 dolarů, ale tento svět přitahuje stále více drobných investorů amatérů. V současné době existuje více než tisícovka digitálních nástrojů. Některé z nich, například právě bitcoin, fungují jako měny, jiné pak jako akcie různých projektů.

Právě na druhé zmíněné se chce SEC zaměřit nejvíc. Formou takzvaných ICO, které připomínají primární úpis akcií, mohou investoři vložit peníze do různých začínajících projektů. Bez odpovídající regulace ale dnes nikdo nekontroluje jejich kvalitu ani to, zda nejde o podvod.

Sumy, které do nových digitální firem investoři posílají, přitom raketově rostou. Zatímco do konce loňského roku vybraly všechny ICO necelých 295 milionů dolarů, za letošní rok to jsou již téměř dvě miliardy, tedy přes 44 miliard korun. Z toho více než půl miliardy připadlo jen na letošní červenec.

S ohledem na tento vývoj americká SEC již před dvěma měsíci varovala, že ICO mohou porušovat americké zákony. Některé projekty proto zakázaly, aby se jejich úpisu zúčastnili američtí občané.

K regulaci přistoupily i další státy. Počátkem září veškeré nové úpisy zakázala například Čína, která zároveň omezila fungování tamních burz, jež umožňovaly nákup bitcoinu za státní měnu. Tyto kroky zapříčinily kolaps celého trhu, jehož tržní kapitalizace se během pár dní propadla z rekordních 179 miliard dolarů (zhruba čtyři biliony korun) na méně než 100 miliard. Dnes je hodnota všech kryptoměn okolo 136 miliard dolarů.