Nemovitostní skupina CPI Property Group v současnosti vyplácí investorům, kteří si dosud koupili její obligace, průměrný úrok zhruba pět procent ročně. Nyní firma doufá, že za chystané euroobligace v objemu až 1,25 miliardy eur bude vyplácet méně, říká v rozhovoru generální ředitel a člen představenstva firmy Martin Němeček. 

Hra o peníze: rozhovor Leoše Rouska s ředitelem CPI
Hra o peníze: rozhovor Leoše Rouska s ředitelem CPI

Realitní skupina kvůli dluhopisovým plánům získala jako jedna z mála soukromých firem českého původu investiční hodnocení úvěrové spolehlivosti. Je to Baa3 rating od agentury Moody's, který je prvním na stupnici nekvalitnějších dlužníků. Jedná se o důležité vodítko pro věřitele, kteří si mezi žadateli o úvěr vybírají jen mezi takto ohodnocenými firmami.

Jaké investiční příležitostí nabízí developeři a realitní fondy:

"Je to pro nás velký úspěch. Patříme mezi několik málo společností na lokálním trhu, které toho dosáhly, a pár společností na východoevropském trhu, které podnikají v nemovitostech a současně mají rating," popisuje Němeček.

CPI by se na žebříčku hodnocení agentury Moody's mohla do budoucna ještě posunout. "Ale zatím je to, čeho jsme dosáhli, dostatečné, abychom mohli jít do Londýna a jít si pro zajímavý kupon," vysvětluje Němeček. Kdyby se naopak firma v žebříčku posunula směrem dolů a přišla o investiční rating, znamenalo by to, že se dluhopisy pro CPI stanou dražšími.

Skupina chce nejdřív prodat 500 milionů eur v cenných papírech se splatností pět až sedm let. Kupon těchto obligací bude stanoven během nabídky vybraným investorům 27. září v Londýně.

Souhrnná ratingová stupnice

Rating

Zdroj: Wikipedia