Švédský sen o rovném zastoupení mužů a žen ve vedení firem se zadrhl. Zatímco v roce 2015 ještě organizace lobbující za více žen ve vrcholových funkcích AllBright věštila, že už od roku 2019 by mohly být vedoucí orgány firem "půl na půl", z aktuální zprávy vyplývá, že tento výhled se sune až do roku 2039.

Švédsko je tak dobrou laboratoří toho, co v podpoře více žen ve významných funkcích funguje a co ne. Vyzkoušeli si tam vše − od povinných kvót přes nezávazné rady až po sankce. A ukazuje se, že dramatické změny ne vždy najdou dostatečnou společenskou podporu a že zdaleka nejefektivnější způsob je, když jde stát příkladem. Pak i soukromník má menší tendenci se stavět na odpor.

V Česku je situace ve srovnání s Evropou stále zoufalá. Podle platformy Byznys pro společnost je nyní ve vedení 250 největších firem jen 13 procent žen (pro srovnání: Švédové nyní úpí, že žen v seniorních pozicích je jen 21 procent a 33 procent ve vedení veřejně obchodovatelných firem). Zároveň v Česku většina absolventů vysokých škol jsou už dlouho ženy. To prostě nejde dohromady.