Akcie americké společnosti Equifax klesly za posledních jedenáct dní o více než třetinu. Může za to masivní hackerský útok, který postihl 143 milionů Američanů, tedy přes čtyřicet procent občanů USA. Útok zasáhl i více než 400 tisíc lidí ve Velké Británii a neupřesněný počet v Kanadě. Okamžitě po zjištění dat opustili své pozice dva ředitelé, kteří měli na starosti bezpečnost a ochranu informací. Společnost navíc mohla úniku dat jednoduše předejít.

Útok probíhal od letošního května do července. Společnost přitom únik dat odhalila již 29. července, jenže více než měsíc to veřejnosti tajila. "Hackeři získali přístup do systému tím, že využili zranitelnost webových aplikací," uvedla v prohlášení společnost pro server BBC.

Podle IT expertů mohla společnost poměrně jednoduše úniku dat zabránit, a to aktualizací aplikací, které byly volně k dispozici již v březnu tohoto roku, tedy dva měsíce před samotným hackerským útokem.

Cena akcií společnosti klesla od 7. září o více než 35 procent. Equifax se potýká i s interním problémem, jelikož tři vysoce postavení zaměstnanci těsně před oficiálním oznámením útoku prodali své akcie ve společnosti za zhruba dva miliony dolarů. Společnost uvedla, že zaměstnanci v té době o úniku dat nevěděli.

"Omlouvám se spotřebitelům a všem našim zákazníkům za obavy a frustraci. Provádíme důkladnou kontrolu našich bezpečnostních operací," uvedl generální ředitel společnosti Equifax Richard Smith pro BBC. Zároveň řekl, že společnost úzce spolupracuje na vyšetřování s FBI.

Generální ředitel Richard Smith i přes velkou kritiku veřejnosti ve funkci nadále zůstává. Na začátku října bude svědkem při slyšení Výboru pro energetiku a obchod v Kongresu USA.

Mezi údaji, které se povedlo získat hackerům, byla telefonní čísla, e-mailové adresy, jména uživatelů, ale i čísla řidičských průkazů a sociálního zabezpečení. Navíc se útočníkům povedlo získat čísla účtů u více než 200 tisíc lidí. Celkově útok postihl přes 143 milionů zákazníků v USA.

Společnost Equifax čelí desítkám žalob

Společnost momentálně čelí desítkám žalob a další budou s největší pravděpodobností přibývat. Například obchodník Carson Block zahájil proti společnosti soudní spor. Firmu Equifax obviňuje z toho, že nedokázala ochránit jeho data a včas neoznámila únik, napsal to list Financial Times. Carson Block požaduje náhradu škod až 500 tisíc dolarů (téměř 11 milionů korun). Podobných případů přibývá.

"Ztráta dat společnosti Equifax představuje vážné problémy pro spotřebitele všech sociálně-ekonomických úrovní, zejména ale pro spotřebitele, kteří jsou méně seznámeni s důsledky krádeže dat a identity," uvedl generální ředitel Americké rady pro spotřebitele Thomas Hinton pro server Quartz.com.

"Na stupnici od jedné do deseti z pohledu možností krádeže identity je to desítka. Úvěrové kanceláře o nás uchovávají množství údajů, které ovlivňují téměř všechno, co děláme," řekl analytik firmy Gartner Avivah Litan pro BBC.

Equifax vytvořila webové stránky, kde si lidé mohou ověřit, jestli nebyli napadeni hackerským útokem. Ty ovšem kvůli slabému zabezpečení a velkému objemu dotazů přestaly správně fungovat. Společnost navíc ukládala tzv. arbitrážní doložku, která omezovala možnost zákazníků případně žalovat společnost. Tuto doložku po nátlaku spotřebitelů po pár dnech společnost zrušila. Zmíněnou webovou stránku navštívilo už 15 milionů lidí, což je zhruba 10 procent potenciálních obětí.

Kanadská verze Equifaxu pouze aktualizovala stránky s krátkým prohlášením, že společnost útok vyšetřuje. Kolik účtů v Kanadě bylo napadeno, společnost nezveřejnila.

Odcizení údajů může způsobit velké problémy i rodinám pobírajícím různé sociální dávky. Federální vláda může dávky přestat vyplácet, pokud je zjištěna podvodná aktivita s číslem sociálního pojištění příjemce, což představuje velké riziko zejména pro rodiny s nízkými příjmy a pro starší osoby.

Hackerský útok na Equifax není největší v USA. Při útocích na firmu Yahoo! se hackerům povedlo nabourat do miliardy uživatelských účtu po celém světě. Hackeři ovšem nezískali citlivé údaje.

Equifax je jednou ze tří největších agentur poskytujících odhad úvěrových rizik pro jednotlivé osoby v USA. Společnost spravuje téměř 820 milionů uživatelů a přes 90 milionů společností. Hlavní trhy pro společnost jsou USA, Kanada a Velká Británie, celkově se pohybuje nejméně na 24 světových trzích.