V Praze otvírá největší bezobalový obchod v Česku. Prodejna u metra Hradčanská bude zároveň sloužit jako školicí centrum pro vzdělávání zájemců, kteří by si rádi založili podobný obchod. Za projektem stojí iniciativa Bezobalu, která už provozuje jednu prodejnu na pražských Vinohradech. Slavnostní otevření se uskuteční v úterý 19. září.

Zatímco první obchod Bezobalu nabízí pouze suché a sypké zboží jako luštěniny, mouku či koření, sortiment v nové prodejně zahrnuje i čerstvé potraviny jako pečivo, ovoce a zeleninu nebo třeba drogerii a kosmetiku. "Do budoucna zvažujeme i zařazení krmiva," uvádí ředitel iniciativy Bezobalu Petr Hanzel.

Zákazníci si do obchodu přinesou vlastní dózy či pytlíky, do kterých jim prodavači odsypou či nalijí požadované množství zboží. Podle Hanzela lidé díky nakupování do vlastních nádob šetří nejen životní prostředí, ale i peníze, které by zaplatili za obaly. "V bezobalovém obchodě nejsou značky. Prodavačům dáváte důvěru, že pro vás seženou ty nejkvalitnější potraviny a šetříte tak čas, který byste strávili jejich vybíráním v supermarketu," přibližuje Hanzel.

Otevřít novou prodejnu iniciativě umožnila crowdfundingová sbírka na portálu HitHit, ve které se podařilo vybrat téměř 1,2 milionu korun. "Nová pobočka vznikla i díky podpoře téměř 2000 fanoušků, kteří nám přispěli ve sbírce, jež se stala čtvrtou nejúspěšnější v historii českého portálu HitHit," podotýká Hanzel.

Nová pobočka bude sloužit také jako školicí centrum pro další zájemce, kteří by si chtěli otevřít vlastní bezobalové prodejny. Od roku 2014, kdy vznikl první obchod Bezobalu, se na jeho zakladatele obrátilo přes 200 lidí s podobným snem.

"Několik obchodů již takto po konzultacích s námi vzniklo, ale potřebovali jsme pro školení lepší a větší zázemí, kde bychom mohli své know-how z testovací prodejny předávat systematicky, aby bezobalových obchodů vzniklo za co nejkratší dobu co možná nejvíce," říká Hanzel, jehož iniciativa získala na školení podporu ministerstva životního prostředí.

V den slavnostního otevření 19. září bude nová pobočka na adrese Pod Kaštany 5 vítat návštěvníky od 8 do 20 hodin. Na příchozí čeká prohlídka prodejny a ochutnávka sortimentu. Část programu bude živě přenášena na facebookové stránce Bezobalu.