Prudce nahoru zamířila v posledních týdnech cena akcií Švýcarské národní banky (Schweizerische Nationalbank či Swiss National Bank). Přestože se jedná o centrální banku, s akciemi je možné obchodovat na burze, konkrétně na Swiss Stock Exchange. Zatímco ještě na začátku června se jedna akcie dala nakoupit za 1930 franků za kus, v současnosti se již kurz blíží 3500 dolarům. Od začátku roku pak již akcie posílily o více než 120 procent.

"Na cenu akcií banky má vliv zejména vývoj kurzu franku, zisky na akciových pozicích a spekulace na možný zpětný odkup akcií. Nízká likvidita zdůrazňuje pohyby ceny nahoru i dolů," uvedl analytik BH Securities Martin Vlček.

Právě nízká likvidita zřejmě sehrává důležitou roli, k nárůstu kurzu dochází za poměrně nízkých objemů obchodů, obvykle se zobchoduje maximálně 10 kusů. V první polovině roku dokonce v mnoha obchodních dnech neproběhl na akciích SNB žádný obchod. Je to hlavně dáno tím, že vydaných akcií je pouze 100 tisíc kusů a většina vlastníků je drží dlouhodobě.

Kromě kantonů vlastní akcie například regionální banky, další veřejné instituce, a dokonce i soukromí investoři. Největším individuálním investorem ke konci roku 2016 byl německý byznysmen, manažer a profesor Theo Siegert, který v centrální bance vlastnil 6720 kusů akcií, tedy téměř sedmiprocentní podíl.

Podle jedné teorie větší zájem o akcie SNB nastartovalo červencové doporučení německého investičního newsletteru Actien Börse. Ten přirovnal cenné papíry Švýcarské národní banky vzhledem k jejich vzácnosti k legendární známce modrý mauritius. Důvodem zájmu o akcie SNB může být i jejich využití jako bezpečného přístavu pro období geopolitické nejistoty. Vzhledem k malému počtu akcií však tohoto "přístavu" nemohou příliš využít institucionální investoři, kteří obvykle disponují prostředky v řádech (desítek) miliard franků, eur či jiné měny.

Další vysvětlení je, že někdo z investorů nakupuje akcie SNB kvůli dividendě. Ta sice není nijak vysoká, ze zisku za loňský rok činila pouze 15 franků, stále však nabízí kladný výnos v porovnání s desetiletými švýcarskými vládními dluhopisy. Ty mají kvůli uvolněné měnové politice SNB aktuálně záporný výnos minus 0,1 procenta.

Šance na vyplácení dividendy za letošní rok se navíc v průběhu léta zvýšila, protože oslabení franku z posledních týdnů snížilo pravděpodobnost, že by SNB utrpěla ztrátu z důvodu přecenění obrovských devizových rezerv směrem dolů. V takovém případě by mohla přistoupit k pozastavení výplaty podílu ze zisku.

Za připomenutí stojí, že významnou část svých obrovských devizových rezerv drží SNB v zahraničních akciích a dluhopisech, patří mimo jiné mezi akcionáře technologických firem jako Apple, Microsoft a Facebook.

Rezervy SNB podobně jako ČNB nahromadila díky intervencím proti posilování měny. Na rozdíl od ČNB v nich však nadále pokračuje. Pověst franku jako bezpečného přístavu totiž neustále láká nové zahraniční investory a přílišné zhodnocování měny by vedlo ke zdražení exportů švýcarských firem.

Vývoj akcií švýcarské centrální banky (franky)
akcie SNB
Zdroj: Thomson Reuters