Zasedání vedení Evropské centrální banky nepřineslo ve čtvrtek mnoho novinek. I tak je ale načase začít se bavit o návratu k "normální" měnové politice v eurozóně. Jaký postup lze tedy od ECB v následujících měsících a letech očekávat?

Nejvíce vodítek nám poskytl Fed, který tento návrat provádí v postupných krocích. Proto je skoro jisté, že ECB nejdříve začne postupně snižovat objem nákupů dluhopisů, než je přestane nakupovat úplně. Ani poté ale ECB neomezí celkovou hodnotu nakoupených dluhopisů. Tento krok přijde až s odstupem. Až k tomu dojde, nebude ECB celkovou hodnotu dluhopisů snižovat prodejem, ale pouze při splatnosti. A konečně, někdy mezi prvním a druhým krokem začne ECB postupně zvyšovat krátkodobé úrokové míry.

Hlavním důvodem pro tyto postupné malé kroky je obava z reakce finančních trhů, ke které například došlo, když v roce 2013 šéf Fedu Ben Bernanke prohlásil, že se nákupy brzy začnou snižovat. Existuje však důvod, proč očekávat, že ECB bude o něco agresivnější ve snižování celkové hodnoty dluhopisů, než je prozatím Fed. Centrální banky částečně reagují na politické tlaky. Vzhledem k tomu, že eurozóna není jednotný stát, a zvláště Německo se vždy silně stavělo proti programu odkupu aktiv, bude se ECB snažit vrátit k "normální" velikosti svých aktiv co nejrychleji.