Americkému dolaru se letos příliš nedaří. Vůči nejvýznamnějším světovým měnám dosud ztratil už více než deset procent. Dolarový index je tak na nejnižší úrovni od počátku roku 2015.

Dolar, dlouhodobě vnímaný jako měna bezpečného přístavu, tuto svou roli v posledních týdnech neplní. Naopak se zdá, že eskalující krize na Korejském poloostrově americkou měnu spíše potápí. Možná poněkud paradoxně se jako bezpečná měna nyní profiluje euro.

Obchodníci se obávají, že pro ně nečitelná politika amerického prezidenta Trumpa zatáhne do konfliktu přímo Spojené státy, zatímco Evropa se drží stranou. Euru nahrává i nejlepší kondice evropské ekonomiky za poslední téměř dekádu. USA sice letos porostou zhruba stejně rychle jako eurozóna, nicméně očekávání byla před půl rokem optimističtější. Na rychlé zvyšování úrokových sazeb v USA to přitom také nevypadá.

Lepšící se ekonomika různých zemí světa naopak může znamenat zpřísňování měnových politik jinde než v USA, což by přineslo tlaky na odliv peněz ze Spojených států. Stačí se podívat například do Kanady. Centrální banka tam tento týden už podruhé za poslední dva měsíce zvýšila sazby. Kanadský dolar si tak proti svému americkému protějšku polepšil na dvouleté maximum. A navíc to vypadá, že Bank of Canada ještě neskončila.