Referendum o brexitu a prezidentské volby v USA či ve Francii byly pro trhy důležitými momenty. Trhy rozpohybovaly, a přinesly tedy i možnost vydělat. Německé parlamentní volby, které se budou konat na konci září, svou nezajímavostí působí, jako by snad ani nebyly volbami.

Víkendová televizní debata mezi Angelou Merkelovou a Martinem Schulzem byla některými diváky přejmenována z duelu na duet. Dva lídři, oficiálně spolu soupeřící, se do žádného vážného střetu nedostali. Ani samotné volební programy křesťanských a sociálních demokratů nenabízejí nic zásadního kromě drobných změn v daních a sociálních dávkách. Především ve věci dalšího směřování Evropské unie panuje shoda. Ať už favorit voleb CDU-CSU bude pokračovat ve velké koalici s SPD, či sestaví vládu s menšími stranami, od Německa se změna kurzu nedá čekat.

Zajímavější pro trhy může být delší období. Merkelová je pro těsnější integraci zemí platících eurem. Nevyloučila ani vznik postu ministra financí eurozóny nebo Evropského měnového fondu na pomoc slabším zemím. Jedním z odkazů její dlouhé vlády v Německu tak bude jistě lpění na smyslu a soudržnosti eurozóny. Je proto otázkou, zda může po svém čtvrtém zvolení kancléřkou udělat něco, co by vnitřně rozporný blok zemí dostalo z opakovaných problémů.