Strach je v investicích nejhorší kuchař a míchat investiční portfolio podle míry obav se nevyplácí. Obavy mají většinou tu vlastnost, že se spíše odvíjejí od obrazu reality v médiích než od reality samotné. To pak vede investora k prodejům jeho riskantnějších pozic v dobách nejnevhodnějších, to znamená na tržních minimech.

Nevyzpytatelné je v tomto ohledu také politické dění. Poslední rok to bylo vidět na dopadech výsledku amerických prezidentských voleb. Strašení Trumpem přešlo po volbách do nadšení z Trumpa, načež postupně zase přichází ochlazení. Obchodovat podle úrovně "trumpovské" skepse či optimismu se zkrátka neukázalo jako dobrá volba.

Samozřejmě, často mají politická rozhodnutí dopady na ekonomiku a tím i na klíčovou veličinu pro investory − zisky firem. Nicméně vliv a trvalost takových zásahů se někdy přeceňují. Snížení daní nebo uvolnění regulací sice firmám prospívá, avšak přináší méně viditelné náklady jinde.

Jak se vlády a prezidenti střídají, je v delším časovém období reálný vliv politických rozhodnutí na hodnotu firem spíše malý. Na druhou stranu ekonomiku lze samozřejmě politikou i zcela zničit. Komunistické nebo fašistické převraty to v minulosti ukázaly zcela spolehlivě.