Světové finanční trhy v úvodu týdne reagují na další test jaderné bomby, který o víkendu provedla Severní Korea. Někteří analytici to pokládají za zkoušku toho, nakolik za Severní Koreou stojí její jediný spojenec, Čína. Spojené státy požadují proti Pchjongjangu tvrdý postup a zavedení dalších ekonomických sankcí k těm, které už nyní platí.

Například cena zlata na trhu s futures, tedy kontrakty s budoucím dodáním, vzrostla na více než 1340 dolarů za troyskou unci a v porovnání s pátkem posílila přibližně o procento. Navázala na vývoj z minulého týdne, kdy se cena zvýšila o 2,5 procenta. Aktuálně se se zlatem obchoduje na nejvyšších úrovních od konce loňského září.

Severní Korea vodíkovou bombou zkouší USA i Čínu

Drahý kov bývá považován za takzvaný bezpečný přístav, do kterého se investoři uchylují v obdobích politické nejistoty. "Napětí zřejmě hned tak neopadne, a nedá se tedy očekávat, že by se investoři začali svých pozic ve zlatě zbavovat," řekl agentuře Reuters analytik společnosti FXTM Jameel Ahmad.

Podle analytiků však k růstu ceny zlata přispívá i očekávání, že americká centrální banka na svých nejbližších zasedáních nepřistoupí k dalšímu zvyšování úrokových sazeb a že tak pravděpodobně učiní až někdy v průběhu příštího roku. Důvodem jsou horší čísla přicházející z amerického trhu práce a slabší výhled růstu inflace.

Nejistota z dalšího vývoje se promítla i do kurzů finančních "bezpečných přístavů". Proti americkému dolaru například ráno posilovaly jen a švýcarský frank.

Naopak ztrácel jihokorejský akciový trh, jehož hlavní index šel dolů o 1,2 procenta. Japonský index Nikkei odepsal 0,9 procenta a dolů šly také akcie v Hongkongu a v Austrálii. Na cenách čínských akcií se test nijak zvlášť neodrazil.

Na druhou stranu však pohyby na asijských trzích nebyly tak výrazné, jako tomu bylo minulé úterý, kdy Severní Korea poprvé odpálila balistickou střelu středního doletu navrženou nést jadernou hlavici a ta přeletěla Japonsko. "Hráči na trhu si na vývoj okolo Severní Koreje začínají zvykat," uvedl v této souvislosti pro Wall Street Journal měnový stratég tokijské Nomura Securities Yonosuke Ikeda.

Třeba analytici americké banky Citigroup se proto domnívají, že negativní reakce trhů na poslední jaderný test nebude mít dlouhého trvání a rychle vyprchá. Zhoršit situaci na trzích by však podle nich mohla případná hrozba vojenského zásahu ze strany Spojených států.