Reformy zavedené po finanční krizi let 2008 až 2009 posílily finanční systém, hospodářskému růstu ale nijak neuškodily. Případné další změny by však měly být jen pozvolné. Na každoročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém letovisku Jackson Hole to řekla šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová. Její slova jsou zatím nejzřetelnější obranou pravidel, jež byla v reakci na krizi zavedena, uvedla agentura Reuters.

Finanční systém je teď lépe schopen čelit budoucím šokům, uvedla Yellenová. Zdůraznila, že reformy vedly k návratu růstu úvěrů a ziskovosti mezi americkými bankami. O měnové politice se Yellenová v připraveném textu nezmínila.

Šéfka Fedu uvedla, že dílčí změny jednotlivých předpisů mohou být oprávněné. Konkrétně se zmínila o možném uvolnění limitu pravidel týkajících se obchodování bank a dalším uvolnění pravidel platných pro středně velké a menší banky. Možná podle ní bude nutné i zvýšit likviditu v některých částech dluhopisového trhu, i když ten je podle Yellenové "silný".

Yellenová uvedla, že ona a další vrcholní představitelé Fedu nejsou proti tomu, aby se přehodnotilo fungování jednotlivých předpisů v praxi. Zvážit by se mohly jejich odpovídající úpravy.

Kongres a Bílý dům se na rozdíl od šéfky Fedu domnívají, že některá regulační opatření by se měla zmírnit, protože zpomalují hospodářský růst. Tento názor sdílí i Randal Quarles, což je kandidát prezidenta Donalda Trumpa na funkci předsedy Fedu pro regulační záležitosti.

Yellenová se v projevu soustředila na finanční regulaci, o měnové politice se nezmínila. Dolar tak reagoval na její slova poklesem, dolarový index před 19:00 ztrácel 0,6 procenta na 92,73 bodu. Investoři nečekali, že by šéfka Fedu učinila prohlášení k měnové politice. Někteří účastníci trhu ale doufali, že dostanou aspoň nějaký signál o plánovaném snižování rozvahy Fedu, případně o výhledu růstu úroků v USA.