Před několika lety se parkúrový trenér Jamie Gornall přestěhoval z Německa zpět do Velké Británie. Společně se svojí ženou tam v severoanglickém kraji Yorkshire vybudovali vlastní stáj, kde se věnují chovu i tréninku koní a jezdců. Jeho podnikatelské plány teď může narušit odchod Velké Británie z Evropské unie, tedy brexit, který si Britové odhlasovali loni v červnu.

O přesné podobě brexitu teď Británie s Evropou jedná, chovatelé a závodníci se ale obávají, že jim zkomplikuje život. Především v tom, že omezí "volný pohyb koní" přes nově zavedené hranice, což může ohrozit hlavně chovatele ve Velké Británii a v Irsku.

"Nedávno jsem dobudoval vlastní stáj, nechce se mi proto vracet zpět na kontinent. Uvažuji ale o tom, že si tam otevřu ještě jednu základnu," uvedl Gornall pro bruselský server Politico.

Velká Británie, Francie a Irsko, mezi kterými koně a jezdci cestují nejčastěji, uzavřely v roce 2001 dohodu o jejich snadnějším pohybu. Závodní koně potřebují pas a musí být také zapsáni v databázi, kterou tyto tři země sdílí. Pokud koně cestují na britské ostrovy z jiné unijní země, třeba z Itálie, musí mít na základě evropských pravidel ještě zdravotní certifikát od veterináře a podstoupit prohlídku nejméně 48 hodin před odjezdem.

Jenže až Velká Británie z unie vystoupí − k tomu by podle dosavadních jednání mělo dojít v březnu 2019 −, výhodná pravidla s velkou pravděpodobností padnou.

Koně a brexit

◼ Dostihový sport patří ve Velké Británii k nejoblíbenějším.

V zemi má 300letou tradici.

Na evropském kontinentu je nejsilnější ve Francii, kde se závodí 200 let.

◼ Známé jsou dostihy v jihoanglickém Ascotu, které zdobí dámy v kloboucích, nebo Velká národní steeplechase v Liverpoolu.

Ve Francii je nejslavnější Cena Vítězného oblouku v Paříži.


◼ Parkúru a soutěží v drezuře se v Británii účastní koně z dalších evropských zemí. Velké soutěže se konají také v Belgii, Nizozemsku a Francii, což zase láká závodníky z ostrovů.


◼ Brexit může ztížit volný pohyb koní mezi Británií a zbytkem Evropské unie. Zasáhnout to může celý sport.

 

3,5 miliardy

liber přinesou každoročně závody a chov koní britské ekonomice.

Co bude následovat, zatím nikdo přesně neví.

Chovatelé se bojí, že přepravu zvířat přes hranice s Irskem a Británií postihnou přísnější inspekce, omezení a zdravotní prohlídky. Více papírování přinese vyšší náklady.

Na hranicích se mohou tvořit dlouhé fronty a lidé s koňmi budou dlouho čekat. To se může podepsat na zdravotním stavu hlavně závodních koní, jejichž výkon často poškozuje stres.

Ohrozit to může prestižní závody ve Velké Británii, které sledují lidé po celém světě a ve kterých se točí miliony liber. Hrozí, že někteří trenéři a chovatelé se ostrovům kvůli komplikacím s dopravou raději vyhnou. A podobné to může být i s jezdci. "Jsem stále ještě optimistický. Doufám, že se nakonec podaří dosáhnout dohod s Evropskou unií, které pohyb koní ulehčí," dodal Gornall pro Politico.

První nesnáze spojené s brexitem chovatelé koní z britských ostrovů už pociťují. Libra klesá a podle analytiků se srovnává s eurem. Nákupy koní na kontinentě se tak Britům prodražují.

V budoucnu to bude zřejmě ještě horší.

Pokud si Londýn nakonec zvolí takzvaný "tvrdý brexit" a země už nebude členem evropského vnitřního trhu ani celní unie, budou muset chovatelé platit cla za nově koupené
závodní koně.

Chovatelé na britských ostrovech si také dlouhodobě stěžují na nedostatek personálu, který koně čistí nebo krmí. Tyto práce často dělají přistěhovalci z nových členských států, jako je třeba Polsko. Po odchodu Británie z Evropské unie se ale jejich vstup na britský pracovní trh pravděpodobně ztíží. Nedostatek pomocných sil se tak ještě prohloubí.