Ústavní soud (ÚS) ve čtvrtek zrušil nepodmíněný trest nad řidičem z Novojičínska, který v ranních hodinách, se zbytkovým alkoholem v krvi, způsobil tragickou nehodu. Zemřela při ní jeho manželka a šestiletý syn. Mladší, tříletý syn přežil. Kvůli jeho silné vazbě na otce připadá v úvahu alternativní trest - domácí vězení. Represe by měla ustoupit lidskosti a nejlepšímu zájmu dítěte, naznačili ústavní soudci.

Kauzu jako první řešil Okresní soud v Opavě, který kromě zákazu řízení a náhradě škody uložil řidičovi právě domácí vězení pokrývající prakticky veškerý nepracovní čas. Důvodem bylo zejména to, aby mohl zůstat s mladším potomkem. Zohlednil i další polehčující okolnosti, třeba přímluvu obce, farnosti i příbuzných.

Odvolací Krajský soud v Ostravě ale změnil trest na čtyři roky vězení nepodmíněně. Zdůraznil, že řidič odpovídá za smrt dvou členů rodiny při zásadním porušení dopravních předpisů. Ústavní soudci ve čtvrtek zrušili rozhodnutí krajského soudu i následné usnesení Nejvyššího soudu.

Znovu je tedy v platnosti prvotní rozhodnutí okresního soudu a opět by měl rozhodovat odvolací krajský soud. Podle ústavních soudců krajský soud svůj zpřísňující zásah napoprvé dostatečně nezdůvodnil.

"Odvolací soud měl k dispozici velmi rozsáhlou argumentaci okresního soudu ve prospěch obžalovaného. S celou tou argumentací se nevypořádal a v tomto ohledu bude muset své rozhodování bezpochyby doplnit," uvedl ústavní soudce zpravodaj Ludvík David.

Případ je podle něj výjimečný. Zájem dítěte nemůže vždy převážit nad zájmem společnosti na spravedlivém potrestání trestných činů. V přezkoumávané kauze ale musí hrát uvažování o dalším osudu dítěte významnou roli. "Podle našeho názoru je nešťastné, aby stěžovatel pobýval čtyři roky ve vězení, když se po tu dobu může věnovat výchově svého mladšího syna, může o něj pečovat," řekl David.