Britská finanční společnost Provident Financial Group (PFG) nezvládá vlastní reorganizaci, a její akcie zatím proto během úterý padají téměř o 70 procent. Ještě v pondělí večer se jeden cenný papír firmy na londýnské burze prodával za 17,45 libry, v úterý odpoledne už se ale jeho cena blížila hranici 5,5 libry. Tržní kapitalizace společnosti se kvůli tomu během několika hodin snížila na pouhou třetinu a v úterý odpoledne měla hodnotu kolem 830 milionů liber (23,5 miliardy korun).

"Nic podobného jsem za poslední dekádu neviděl," řekl britskému listu Telegraph jeden z hlavních investorů Providentu, který si nepřál být jmenován. Finanční analytici navíc varovali, že akcie firmy zřejmě budou v dalších dnech ještě dále klesat.

Česká firma Provident Financial kdysi bývala součástí britské skupiny. V roce 2007 ovšem tuzemskou pobočku prodala společnosti International Personal Finance Group (IPF). Mluvčí českého Providentu Ondřej Holoubek proto uvedl, že současné potíže PFG se tuzemské firmy netýkají.

Nápad své agenty na půjčky zaměstnat se zatím nevyplácí

Za dramatickým oslabováním akcií stojí již dříve rozjetý plán na přeměnu byznysu Providentu. Jeho půjčky donedávna nabízeli partnerští podomní zprostředkovatelé. Firma ale ohlásila, že jejich počet sníží z původních 3800 na 2500 lidí, a začala "půjčkové agenty" nově zaměstnávat. U dosavadních spolupracovníků se ale takový krok nesetkal s pochopením a od Providentu odešlo více zprostředkovatelů, než společnost očekávala. Firma proto musela před měsícem oznámit, že kvůli nepovedenému startu nového byznysového modelu meziročně spadl její pololetní zisk o 46 procent na 90 milionů liber. Loni přitom za celý rok Provident vydělal 334 milionů liber před zdaněním.

Ředitel firmy Peter Crook ještě v červenci ubezpečoval, že Provident vlastní transformaci zvládne, a sliboval akcionářům vyplacení půlroční dividendy. Právě v úterý ale oznámil, že na svou funkci rezignuje, a jeho společnost navíc ohlásila, že v letošním roce zřejmě dosáhne ztráty mezi 80 až 120 miliony liber (2,2 až 3,4 miliardy korun) a její akcionáři s dividendou počítat nemají.

"Jsem velmi zklamaný, že musím ohlásit razantní oslabení našeho finančního výhledu za oblast spotřebitelských půjček. Ochrana firemního kapitálu tím, že nebude vyplacena půlroční a zřejmě ani roční dividenda, je ale odpovídající reakcí," řekl nový šéf firmy Manjit Wolstenholme.