Lidé, kteří se starají o vážně nemocné příbuzné, pravděpodobně dostanou možnost vzít si tříměsíční placené volno. O novele zákona o nemocenském pojištění bude ve středu hlasovat senát. Již v úterý návrh schválil senátní výbor pro zdravotní a sociální politiku.

Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) by volno trvalo až 90 dnů. Během nich by člen rodiny, který se o nemocného příbuzného stará, pobíral 60 procent základu svého příjmu. Podmínkou dávky je, že nemocný musí strávit alespoň týden v nemocnici. To vadí senátorce Daniele Filipiové (ODS), podle které tato podmínka zbytečně zatíží nemocnice, které už nyní mají problém s nedostatkem personálu.

Novela prošla poslaneckou sněmovnou s jedním pozměňovacím návrhem. Původně musel zaměstnavatel souhlasit s uvolněním pracovníka vždy, nyní má možnost při vážných provozních důvodech placené volno odmítnout.

Stát zvýší tlak na nemocnice, začne hodnotit jejich kvalitu. Lékaři varují před zjednodušenými žebříčky, za Ratha je poškodily

Filipiová, která jako jediná z výboru hlasovala proti přijetí novely, kritizovala také dopad zavedení dávky na státní rozpočet. "Zavádíme další a další mandatorní výdaje, přitom zůstává otázkou, z čeho je budeme financovat, až nebude tak dobrý ekonomický růst," řekla. Podle odhadů MPSV bude stát ošetřovatelské volno přibližně 1,84 miliardy korun ročně.

Okolo změny zákona se v senátním výboru rozpoutala hodinová diskuze. Senátorce Filipiové vadilo také to, že by nemocní čerpali de facto dvě dávky současně. Kromě dlouhodobého ošetřovného, které by bylo vypláceno příbuznému, který se o ně stará, by měli nárok také na příspěvek na péči.

"Tak zbytnělý sociální stát nemají snad ani ve Francii," stěžovala si. Podle Václava Krásy z Národní rady osob se zdravotním postižením bude však souběh dávek minimální. Dlouhodobé ošetřovné by mělo sloužit především v době, než bude rozhodnuto o příspěvku na péči. "Navrhovali jsme, aby ošetřovné bylo vypláceno dokonce půl roku, aby stát stihl rozhodnout o nároku na příspěvek na péči," uvedl Krása.

O nemocného se budou moci starat kromě nejbližších příbuzných také například tchyně, tchán, neteř nebo synovec.