Ostravskému podnikateli Renému Materovi se koupě lisovny a svařovny Tawesco vyplatila. Loňský provozní zisk se vyšplhal na 187 milionů korun, to je téměř o polovinu více než v předchozím roce a téměř čtyřikrát více, než když Matera firmu o pět let dříve přebíral.

Zákazníci loni také firmě zaplatili za zboží 1,7 miliardy korun, to je o dvanáct procent více než o rok dřív. Společnost se zabývá lisováním, svařováním a výrobou lisovacího nářadí. Dodává zboží například mladoboleslavské Škodovce. Pětina produkce ale míří do kopřivnické Tatry, kterou ze třetiny vlastní Promet Group.

"Jednotlivé oblasti výroby se liší svým přístupem k zákazníkům. Výroba lisovacího nářadí vyžaduje úzkou spolupráci se zadavatelem při vývoji i výrobě. Individuální je i výroba svařovaných dílů do zemědělských strojů a strojů proo lesnictví. V případě automobilového průmyslu používáme standardizovanější postupy," říká vedoucí marketingového oddělení skupiny Promet Group Denisa Materová.

Přestože téměř tři čtvrtiny produkce míří na tuzemský trh, Tawesco se neomezuje pouze na Česko. Zboží společnost dodává do dalších evropských zemí a USA.

Tawesco vzniklo v roce 1995 jako dceřiná firma kopřivnické Tatry. Po šestnácti letech ji připojil Matera ke svojí strojírenské a metalurgické skupině Promet Group. Celou automobilku v roce 2013 pak koupil společně s podnikatelem Jaroslavem Strnadem v dražbě.