Pacienty v jordánské vojenské nemocnici King Hussein Medical Center začaly před pár týdny léčit české přístroje. Zatím jsou to pouze dary. Tuzemským výrobcům ale otevřely dveře do jordánského státního zdravotnictví. Až do letošního května chybělo Česko na seznamu zemí, od nichž tamní státní nemocnice mohou odebírat techniku.

Na podnikatelskou misi spolu s náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou vyrazily tři firmy. Dvě velké společnosti − Medin, který se specializuje na lékařské nástroje, a Linet, jenž dodává zdravotnická lůžka − doplnila malá plzeňská firma Embitron. Ta vyrábí přístroje, které pomáhají s léčbou některých onemocnění a s fyzioterapií. Mise byla součástí státního projektu ekonomické diplomacie Proped.

"Jordánsko je rozvinutá a prozápadně orientovaná arabská země. Léčit se tam jezdí lidé z celého regionu, kteří by jinak museli jet třeba do Evropy nebo do Spojených států," vysvětluje jednatel Embitronu Karel Kraus, proč může být desetimilionové království pro českou firmu důležitým odběratelem.

41 procent

diabetiků z regionu Blízkého východu a severní Afriky podle dat Mezinárodní diabetologické federace o své nemoci neví.

Embitronu nahrává i fakt, že v regionu je rozšířená cukrovka. Na léčbu jejích komplikací se firma také zaměřuje. Podle Mezinárodní diabetologické federace trpí na Blízkém východě a v severní Africe cukrovkou zhruba devět procent lidí. Výskyt je tedy podobný jako v Česku, problémem ale je, že přes 40 procent obyvatel arabského regionu o své nemoci neví.

Neléčená cukrovka může vést ke ztrátě citlivosti v rukou či nohou, případně k amputaci. Embitron Jordáncům daroval přístroj, který prokrvování končetin zlepšuje. Jeden takový přístroj vyjde na tři čtvrtě milionu korun.

Výrobky Embitronu využívá velká část českých a slovenských zdravotnických zařízení. Do zahraničí už firma své produkty také vyvážela, ale pouze v malém množství. "Má-li se Embitron stát z malé firmy firmou střední, tak zahraniční teritoria jsou pro nás naprosto klíčová. Český trh je pro nás prostě moc malý," podotýká Kraus.

Plzeňská společnost navázáním kontaktů v Jordánsku odstartovala "dobývání" arabského světa. Dosud firma dodala zařízení jen do Egypta, rozšířit se chce v oblasti dál. Dalším regionem, na který cílí, jsou postsovětské země.

Embitron doufá, že by v zahraničí mohl zaujmout třeba bezkontaktní elektroléčbou. "Výhodou přístroje je, že s léčbou úrazu se dá začít už v době, kdy pacient má ruku v sádře. Uspoří to čtyři až šest týdnů, během nichž by jinak ruka ochabovala," vysvětluje Kraus.

Roční obrat Embitronu se pohybuje okolo 10 milionů korun, vedení společnosti si myslí na 20 až 30 milionů. Loni odkoupila 90procentní podíl ve firmě společnost Certicon. Podle Krausových slov potřeboval Embitron pro vývoj nových přístrojů kapitálovou injekci, proto se dohodl právě s technologickou společností, která kromě zdravotnictví působí v telekomunikacích či leteckém průmyslu.