Developerská společnost Trigema plánuje na přelomu roku vydat své první dluhopisy v celkové hodnotě nejméně 300 milionů korun. Peníze z transakce použije na nákup nezasíťovaných pozemků pro své bytové projekty, na které nelze získat úvěr od bank. Hospodářským novinám to řekl finanční ředitel Trigemy Jiří Polanský.

Dluhopis bude tříletý a výše úročení bude teprve stanovena. Podle Polanského bude dluhopis určen převážně institucionálním investorům - fondům nebo bankám, které ho ale mohou dál nabídnout svým klientům. Manažerem transakce bude UniCredit Bank, která mandát schválila v úterý.

"Výši kuponu našeho prvního dluhopisu budeme teprve testovat. Z prvních jednání vyplývá, že se bankám líbíme, máme hodně dobrý rating a budeme si moct dovolit dát nižší kupon – kolem čtyř procent," řekl HN Marcel Soural, předseda představenstva a vlastník Trigemy.

Protože se jedná o první emisi dluhopisů skupiny, může trvat několik měsíců, než Česká národní banka schválí dokumentaci pro investory, takzvaný prospekt. Polanský řekl, že firma plánuje vydat další dluhopis v hodnotě 400 milionů korun někdy příští rok a další emise v podobném rozsahu mohou následovat i v nadcházejících letech. "Korporátní dluhopisy plánujeme vydávat pravidelně, nejedná se o jednorázovou záležitost," řekl finanční ředitel.  

Trigema se se svými dluhopisovými plány zařadí k několika dalším tuzemským developerům, kteří v posledních pěti letech začali využívat obligace jako doplněk ke klasickému financování bankovními úvěry. Patří mezi ně například CPI, PasserInvest nebo Finep. Firemním dluhopisům nahrávají prakticky nulové úrokové sazby, které nutí investory - banky, fondy nebo jednotlivce - hledat příležitosti s vyšším úročením a přijatelným rizikem.

Do hledání alternativy k bankovním úvěrům tyto firmy tlačí situace na developerském trhu. Zdlouhavé povolování staveb, zejména v Praze, kde Trigema dosud hlavně stavěla, nutí nakupovat pozemky dlouho dopředu a v úplně prvotní fázi, tedy bez územního rozhodnutí. Na tyto investice banky developerům neposkytnou úvěr kvůli obezřetnosti. Předseda Trigemy Soural potvrdil, že prostředky získané pomocí dluhopisů firma použije právě na nákup takovýchto pozemků.

"Získávaní územních rozhodnutí je dlouhodobý proces, který se v současné době ještě neuvěřitelně prodloužil. Dnes plánujeme hotovostní potřeby s ohledem na projekty dopředu na dalších šest sedm let. V současnosti musíme mít dvakrát až třikrát více projektů v přípravě než v minulosti," řekl finanční ředitel Polanský.

Trigema staví a prodává byty převážně v Praze, ale začíná se pouštět to projektů i v regionech. Kromě developmentu se zabývá také správou nemovitostí a hotelovým byznysem. Spoluvlastní lyžařský areál Monínec na Sedlčansku, provozuje dva vědecko-technické parky v Roztokách a plánuje podobné projekty ve stejné lokalitě a v Buštěhradě.

Trigema loni dosáhla historicky nejvyšších příjmů - 1,2 miliardy korun. Čistý zisk skupiny vzrostl na 148 milionů korun. Developer měl loni vlastní kapitál asi 830 milionů korun a téměř 200 zaměstnanců.

Podle společných analýz Trigemy, Skanska Reality a Central Group se loni prodalo v Praze 6650 a v regionech dalších asi 5 000 nových bytů. Růst zájmu o bydlení způsobily nejen nízké sazby a dostupné hypotéky, ale také optimismus domácností,  spojený s ekonomickou konjunkturou, nízkou nezaměstnaností a růstem platů. Podle analýz se ale zásoba nových bytů meziročně snížila téměř o třetinu na 4000 bytů a průměrná cena u prodaných bytů meziročně vzrostla o pětinu na cenu 71 500 korun za m2.

Trigema uvádí ve své výroční zprávě, že ceny tlačí nahoru také pomalé povolování staveb, kvůli kterému developeři nejsou schopni reagovat na rostoucí poptávku. "Výsledkem je, že se nové bydlení v Praze stává postupně dostupným jen pro velmi úzkou skupinu lidí," napsala Trigema v dokumentu.