Na vitamin C nedá osmdesátiletý Jiří Žák, majitel a předseda představenstva Farmaku Olomouc, dopustit a má ho stále na pracovním stole pro každodenní použití. Když do zdejší chemičky a výrobny léků v padesátých letech minulého století nastoupil, byl to tou dobou nejúspěšnější obchodní artikl firmy. Tehdy se však továrna ještě jmenovala Farmakon a patřila státu.

Žák společnost po revoluci zprivatizoval a nyní jde o jedinou ryze českou, a navíc rodinnou firmu na výrobu generických léků, ale i dalších chemických substancí s vlastním výzkumem a vývojem.

Firma se prosadila především protizánětlivými a antirevmatickými léky, určenými ke snížení srážlivosti krve. Dnes jsou to hlavně psychofarmaka.

"Antidepresiva jsou dnes na vzestupu. Není divu," komentuje Žák. Ten si na chvíli jen tak odběhne z rozhovoru o výroční zprávě firmy na videokonferenci se zahraničními partnery, pak podepíše pár důležitých papírů a dál vypráví o plánech firmy, kde ve vedení pracují jeho dcera i vnučka.

Historie firmy

– nejprve se tu v 19. století vyráběly slad a jedlá sůl

– ve 30. letech 20. století se firma přeorientovala na chemii a výrobu rozpouštědel

– největší úspěchy však slavila v 50. letech minulého století s výrobou vitaminů B a C

– nyní je úspěšná ve výrobě protizánětlivých a protirevmatických léků, antialergik a antidepresiv

– privatizací prošla na počátku 90. let a od roku 1992 se z někdejšího Farmakonu stal Farmak

Téměř veškerá produkce firmy jde do světa

"Loni jsme zvýšili prodeje o osm procent, letos plánujeme zhruba stejný nárůst. Podíl exportu je více než 90 procent, a to ještě máme rozjednány další země, kam budeme také dodávat," říká muž, jenž letos se svou firmou vyhrál Ocenění českých leaderů, které je určeno pro firmy ryze české, jež se drží na trhu dlouhá léta, mají čistý morální profil, dobré hospodaření s vysokým obratem, dávají práci několika desítkám lidí a věnují se také charitativním činnostem.

Příběh, který se skrývá za úspěchem a který mimo jiné obsahuje i odstranění po mnoho desítek let chemikáliemi zamořené půdy, je nezvyklý.

"V důchodovém věku na počátku 90. let si vzal padesátimilionový úvěr, aby mohl firmu, které věřil, zprivatizovat," říká Bronislava Paučková, PR manažerka Farmaku a jinak také dcera Jiřího Žáka, což by nikdo nepoznal, protože o svém šéfovi mluví s úctou jako o "předsedovi".

Největší ryze česká firma na léky

– obrat loni činil 575 milionů korun, vzestup oproti předchozímu roku je o 8 %

– třetím rokem roste stejným tempem, letos to bude obdobné

– hospodaří zcela bez dluhů

– průměrný plat je na olomoucký region vysoký: 30 609 korun

– společnost má 236 zaměstnanců a hledá další

– mezi její zákazníky patří 120 firem z 50 zemí světa včetně USA

– evropský trh činí 49 % prodeje, Asie a Latinská Amerika 25 %, Severní Amerika 16 %

– Česká republika tvoří pouze 9 % prodeje

Letos do Jižní Ameriky

Letos chce firma podle Žáka opečovávat hlavně trh Jižní Ameriky a Brazílie, kde cítí potenciál velkého nárůstu.

S nízkou platební morálkou tamních trhů se firma vyrovnává po svém: "Nepošleme zboží, aniž by zákazník nezaplatil předem, nechci zbankrotovat," vysvětluje. "Ten proces na těchto trzích, ale třeba i v Japonsku, trvá někdy i dva až tři roky. Od chvíle, kdy nabídneme naše produkty zákazníkům a než jejich nákupčí zhodnotí, jestli to chtějí a jestli se jim to za tu cenu vyplatí," popisuje.

Je rád, že firma patří podle něj mezi "middle size" a umí si najít své díry na trhu. A přestože prý nemine měsíc, aby nedostali nabídku na fúzi či odkup od velkých výrobců léčiv, tak s díky odmítají.

"Vážím si toho, že jsme férová firma a nikdy jsme nikoho nepodrazili. Když zvedáme platy jako letos, tak všem, ne manažerům jako jiné firmy, to není naše strategie. Nedáváme na dluh a sami se nezadlužujeme," popisuje skoro prvorepublikové zásady fungování firmy Jiří Žák.

On sám nejraději relaxuje v sadu, který je překvapivě zasazen přímo mezi "baťovskými" továrními domy firmy a kde každou tovární halu lemují jiné odrůdy růží. To je také práce Jiřího Žáka, který tím chce mírně vyvážit chemii, jíž se celý život věnuje.