Meziresortní komise při ruské Radě bezpečnosti doporučila vládě vypracovat podmínky pro liberalizaci exportu zemního plynu. V současnosti na něj má monopol státní společnost Gazprom. Na zahraniční trhy by ovšem také rády pronikly státní Rosněfť a Novatek miliardáře Leonida Michelsona. Přinejmenším v první fázi by se měla uvolnit pravidla pro vývoz zkapalněného plynu. Rosněfť a její mocný šéf Igor Sečin by se ale ráda dostala i do plynovodů.

"Mění se struktura poptávky na nositele energie. Rozvoj LNG projektů zvyšuje konkurenci na evropském a asijském trhu a zhoršuje podmínky pro dodávky plynu z Ruska," píše se v protokolu zasedání komise, který získal moskevský list Vedomosti. Komise doporučila vládě vypracovat koncepci rozvoje LNG sektoru tak, aby se ve střednědobém horizontu "Rusko stalo jedním ze světových lídrů v této oblasti" a existovala "koordinovaná strategie dodávek plynu na cílové trhy". Celkově komise liberalizaci podpořila, byť s "chápáním rizik pro energetickou bezpečnost Ruska".

Tato rizika jsou hlavním argumentem, kterým Gazprom hájí svůj letitý monopol na export. Společnost vytěží dvě třetiny celkové roční ruské těžby a zhruba 40 procent plynu putuje na export. Podle šéfa Gazpromu Alexeje Millera by konkurence na evropském trhu znamenala oslabení pozic ruských firem především v Evropě a jako následek pád cen plynu. "Jenže pro Gazprom samotný by to nejspíš bylo dobře, protože by ho to donutilo zvýšit efektivitu práce," myslí si Sergej Vachramejev z moskevské společnosti GL Asset Management.

Argument propadu příjmů rozpočtu je podle něj nicméně silný a tudíž se liberalizace bude týkat jen trhu s LNG. V současné době existuje jen jeden závod na zkapalněný plyn na Sachalinu, fungující od roku 2009, který kontroluje Gazprom. Již koncem letošního roku však začne fungovat projekt Jamal SPG, který by měl mít po dokončení v roce 2019 kapacitu 16,5 milionů tun LNG. Novatek má také připravený projekt Arctic SPG s kapacitou 18 milionů tun. Rosněfť má podíl v projektu Pečora SPG, ten je ale ještě v plenkách a není jasné, jakou bude mít kapacitu.

Nezávislí producenti již dlouho žádají liberalizaci exportu. Viceprezidentka Rosněfti Vlada Rusakovová v červnu v rozhovoru pro agenturu Interfax navrhovala dovolit její společnosti vývoz coby experiment. Přitom tvrdila, že by to samozřejmě bylo v úzké koordinaci s Gazpromem, aby si firmy nijak nekonkurovaly. Zdroj deníku Vedomosti v jedné z velký energetických společností tvrdí, že řešením by mohlo být, pokud by se liberalizace vztahovala pouze na nové kontrakty a trhy, kde dosud Gazprom nepůsobil.