Česká měna v pátek dopoledne vůči euru mírně oslabila, a dál se tak vzdaluje čtvrteční dosažené úrovni 25,90, která byla nejsilnější od ukončení intervencí ze strany ČNB na začátku dubna. Kurz se momentálně pohybuje okolo 26,13 koruny za euro, zatímco čtvrteční obchodování koruna zakončila na hodnotě 26,03.

Vůči americkému dolaru koruna v odpoledních hodinách mírně oslabila. Aktuální kurz je 22,25. Dopoledne byla česká měna o 20 haléřů silnější. Americké měně pomáhají nově zveřejněná čísla z trhu práce, kdy nezaměstnanost v USA klesla na 4,3 procenta a je nejnižší za 16 let. Také vzniklo více nových volných míst, než se čekalo. Vůči dolaru zůstává koruna přesto nejsilnější od roku 2014.

Luděk Vainert: Koruna může pomalu růst, ČNB nezasáhne

Koruna ráno významněji nereagovala na zveřejněná data o vývoji maloobchodních tržeb. Ta ukázala, že tržby bez aut v červnu zrychlily meziroční růst na 6,6 procenta z květnových 5,7 procenta. Za pozitivním vývojem maloobchodních tržeb stojí podle ekonomů silný trh práce s nízkou nezaměstnaností a zrychlujícím růstem mezd.

Čtvrteční rekordní úrovně 25,90 dosáhla koruna poté, co ČNB oznámila první zvýšení úrokových sazeb po bezmála deseti letech. "Na této hladině ale začali někteří investoři vybírat zisky, což pokračovalo i během tiskové konference guvernéra Rusnoka," uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Roli podle něj sehrálo i to, že centrální banka posunula svůj další výhled vývoje inflace a tržních sazeb směrem dolů.

Pro další vývoj kurzu koruny budou podle analytiků důležité komentáře ČNB i data z české ekonomiky. Svou roli bude hrát i chování spekulantů. Například hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler se domnívá, že v dalších týdnech koruna příliš posilovat nebude.

"Díky vysoce překoupené koruně bude potenciál dalšího posilování koruny navzdory vyšším sazbám nižší, což naznačuje poměrně rezistentní hranice 26 korun za euro," uvedl Seidler. Dodal ale, že ještě v letošním roce by se kurz koruny mohl dostat mírně pod hranici 25,90 za euro, v příštím pod 25,50.

Optimističtější ohledně posilování koruny v letošním roce je analytik Jiří Cihlář ze společnosti Next Finance. "My čekáme, že koruna bude i dál dobývat silnější hodnoty. Ještě letos by měla nakouknout k hladině 25,50 koruny za euro, nejpozději počátkem roku 2018 až k úrovni 25,00 koruny," řekl.

Vývoj kurzu koruny k euru
vývoj kurzu koruny
Zdroj: Thomson Reuters