V pražském komunitním prostoru v Hybernské ulici vznikla neobvyklá knihovna. Místo knih si tu návštěvníci můžou půjčit stan, nářadí nebo třeba tenisovou raketu. Jde už o druhou "knihovnu věcí" v české metropoli. Projekt Library of Things Prague (LoT) rozjela parta mladých lidí ve snaze nabídnout Pražanům ekologickou alternativu k nakupování, a bojovat tak s plýtváním.

"Tato myšlenka jde ruku v ruce se stále populárnějším trendem sdílené ekonomiky. V naší knihovně lidé seženou sportovní a outdoorové vybavení, hudební nástroje a řadu jiných předmětů, které nepotřebují často, a nechtějí si je proto hned kupovat. Podobná místa již úspěšně fungují v zahraničí, například ve Velké Británii, Spojených státech, Kanadě či Německu," přibližuje jeden ze zakladatelů projektu Petr Žabka.

Minulý týden knihovna zahájila zkušební provoz a zatím má otevřeno třikrát týdně. Na podzim se její provoz rozjede naplno. Zájemci si můžou půjčit předměty na dobu jednoho týdne za dobrovolný příspěvek, který tvůrci projektu využijí na další rozvoj knihovny. V nabídce je zatím zhruba 70 předmětů a postupně budou přibývat další. Návštěvníci tu najdou mimo jiné pilu, řezačku na plovoucí podlahy, koloběžku nebo třeba kameru.

"Většinu věcí jsme získali od dárců. Začali jsme my, zakladatelé, každý vložením několika předmětů. Poté se nám začali zmiňovat kamarádi, že mají doma věci, které už nevyužívají, a proto by nám je rádi věnovali. V současné době se na nás obracejí i lidé, kteří nás do té doby neznali a souzní s naší myšlenkou. Nakoupili jsme zatím jen jeden předmět," líčí Žabka.

Věří, že lidé službu ocení a nebudou ji zneužívat. K vracení vypůjčených předmětů je má motivovat i vratná záloha, která se pohybuje od 150 do 1500 korun. "Spoléháme na to, že se uživatelé naší služby zachovají férově. Zatím máme dobré zkušenosti," uvádí Žabka.

Za iniciativou LoT stojí spolu s ním skupina mladých kamarádů, kteří se ztotožňují s ekologickým životním stylem. Vedle sdílení předmětů připravují tvůrci projektu také sérii workshopů a dalších akcí s tematikou DIY (udělej si sám) výroby, recyklace a udržitelnosti.

Library of Things Prague sídlí na adrese Hybernská 4 v prostorách donedávna opuštěného domu. Ten na jaře studenti z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy proměnili v komunitní prostor a ve spolupráci s fakultou zde vytvářejí novodobý kampus. V rámci iniciativy Hybernská ožívá tady vznikají prostory jako posluchárna, promítací sál, bar, galerie či umělecké ateliéry.

Projekt LoT je druhou "knihovnou věcí" v Česku. První založil letos na jaře pražský Goethe Institut. "Myslím si, že tyto dva projekty mohou vedle sebe bez problémů fungovat, a v lecčems se můžeme dokonce doplňovat a podporovat," uzavírá Žabka.